Bloomberg, 'Küresel liderler iktidarda ne kadar kalacak?' sorusuna yanıt aradı

"Küresel liderler iktidarda ne kadar kalacak?" sorusunun yanıtınını araştıran ABD merkezli yayın organı Bloomberg Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da siyasi ömrüne dair tahmin yürüttü.

Bloomberg'de yayınlanan Ben Sills ve Patricia Suzara imzalı haberde, birçok dünya liderinin siyasi ömrüne dair tahminlerde bulunuldu. Haber okuyuculara sosyal medya adreslerinden "Muhammed bin Salman mikroskop altında. Trump anketlerde düşüşte. Merkel parti liderliğinden ayrılıyor. Dünya liderleri daha ne kadar iktidarda kalacak?" ifadeleriyle duyurdu.

Gözden kaçırmayın

HDP'li Oluç'tan Dedeoğulları davası ile ilgili açıklama: Vahim bir durumla karşı karşıyayız HDP'li Oluç'tan Dedeoğulları davası ile ilgili açıklama: Vahim bir durumla karşı karşıyayız

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi ömrüne dair de tahminler yer aldı. Erdoğan’ın başkanlık süresinin maksimum 15 yıla kadar uzatılabileceği belirtildi. Bu görüşe dayanak olarak da, AKP’nin mevcut anayasal şartlar altında Erdoğan’ın 15 yıl daha görev yapacağını düşünmesi gösteriliyor.

Erdoğan’ın iktidarının 2033'ü bulacağı ileri sürülen haberde “Şu anki şartlar altında 2028'e kadar yönetebilir ama 2028 öncesinde bir erken seçim ilan ederse 2033'e kadar siyaseti sürdürebilir” ifadeleri yer aldı.

"ERKEN SEÇİMLE BİR DÖNEM DAHA UZATABİLİR"

Haberde Erdoğan'la ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Erdoğan’ın partisi devlet başkanının görev süresi için anayasada belirtilen limitlerin 15 yıla kadar uzatılabileceği görüşünde. Bu bağlamda 2018 yılında yetkileri artırılmış bir şekliyle devlet başkanlığı görevini üstlenen Erdoğan 2033 yılına değin görevde kalabilir. Anayasal limit iki dönemle sınırlı ve bu süreç 2028 yılında son buluyor. Ancak ikinci dönemi bitmeden önce erken seçim ilan etmesi sonucunda bir 5 yıl daha görevde kalabilir."

Kaynak: Oda TV