Bloomberg haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 ülkenin büyükelçisinin 'istenmeyen adam ilan edilmesi için talimat verdiğini' söylemesinin ardından 'Ankara'da bu kararın hayata geçirilmemesinin' yollarının arandığını duyurdu. Bloomberg'e bilgi veren kaynaklar, elçilerin fiilen sınırdışı edilmesinin ekonomide yol açacağı hasar konusunda Cumhurbaşkanlığı'na brifing verildiğini anlattı.

'ERDOĞAN YÖNETİMİ SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYOR'

Haberde "Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimi, ABD ve Almanya dahil 10 ülkenin büyükelçilerinin resmen persona non grata ilan edilmemesi için seçeneklerini değerlendiriyor" denilirken, Erdoğan'ın bu açıklamayla söz konusu ülkelerle büyük bir çalak yaşanması riskini aldığı belirtildi.

'BRİFİNGDE EKONOMİK ETKİLER ANLATILDI'

Konuyla ilgili bilgi sahibi oldukları belirtilen kaynakların Bloomberg'e verdiği bilgiye göreyse, Cumhurbaşkanlığı, hükümetin bu kararı alması sonucunda ekonomide yaşanacak büyük zarar konusunda üst düzey danışmanlar tarafından bilgilendirildi. Kaynaklara göre Erdoğan'ın ofisine verilen brifingde, geri adım atılması sayesinde hem ABD hem de Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olan Almanya ile ilişkilerde daha fazla bozulmanın önüne geçilebileceği vurgulandı. Buna göre, söz konusu istişareler sonucunda, Dışişleri Bakanlığı'nın büyükelçilere resmi bildirimde bulunmasının önüne de şu an için geçilmiş oldu.

Erdoğan cumartesi günü Eskişehir'de yaptığı açıklamada, Osman Kavala hakkındaki AİHM kararlarının uygulanması için çağrıda bulunan, yedisi NATO müttefiki, altısı Avrupa Birliği üyesi 10 ülkenin büyükelçilerinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini açıklamıştı.