ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Rusya'nın saldırısı altında olan Ukrayna halkının cesaretinin dünyaya ilham verdiğini söyledi.

Çok sayıdaki Rusya vatandaşının Ukrayna’daki savaşın bir parçası olmak istemediğini söyleyen Blinken, Putin liderliğini ispat etmek istiyorsa Rus askerlerini evlerine göndermeli” dedi.

Blinken, "ABD diplomatik efor sarf etmeye devam edecektir. Diplomasi kapısını açık tutacağız. Nükleer silahlar tehlikeli, kışkırtıcı ve yanlıştır. Ancak ABD şu anda alarm seviyesini yükseltmek için bir neden görmüyor" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'daki saldırıları devam ederken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Brüksel, Moldova ve Baltık ülkelerini ziyaret edeceği açıklandı ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken'in 3-8 Mart tarihleri arasında Belçika, Polonya, Moldova, Letonya, Litvanya ve Estonya'ya gideceğini açıkladı.

Blinken ise düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Polonya, Moldova, Romanya ve Slovakya dahil 'cephe' ülkelerini desteklemek için çalıştığını söyledi. Konuşmasında Rusya halkına da seslenen Blinken, "ABD, birçoğunuzun Ukrayna işgaliyle herhangi bir ilginiz olmadığını biliyor" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba'yla görüşmesinde 'ABD'nin Ukrayna hükümetinin her tür diplomatik çabasını desteklediğini' söylediğini savunan Blinken, "ABD diplomatik açıdan ilerlemek için kapıyı açık tutuyor ama bu, askeri yatışma olmadan çok zor" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, Rusya Merkez Bankası'nın dolar üzerinden işlem yapmasına getirilen yaptırımlar hakkında da, "Putin'in savaş fonu yok oldu" yorumu yaptı.

'UKRAYNA'YA TANKSAVAR VE UÇAKSAVAR SİLAHLARI GÖNDERECEĞİZ'

Antony Blinken, Ukrayna'ya aralarında tanksavar ve uçaksavar silahların da bulunduğu savunma ekipmanlarının teslimatını koordine ettiklerini de bildirdi.

ABD'nin Ukrayna'ya her türlü savunma, güvenlik, insani ve ekonomik yardımı sağladığını söyleyen Blinken, "Ülkelerini beceri ve kararlılıkla savunan Ukraynalı savaşçılara yardım için tanksavar, uçaksavar, küçük silahlar ve cephanelerin de aralarında bulunduğu savunma yardımını ulaştıracağız" ifadesini kullandı.

Blinken, ABD'nin bugüne kadar aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus oligarkların bulunduğu birçok kişiye yaptırım kararı aldığını anımsatarak "ABD Adalet Bakanlığı, bünyesinde kurulan yeni görev gücü ile Rus oligarkların yatları, özel jetleri ve diğer tüm mal varlıklarını donduracak ve bunlara el koyacak" dedi.