Bitlis merkeze 7-8 km uzaklıkta bulunan bölgede iki gün önce yer yer başlayan yangınlar bugün itibariyle rüzgarın da etkisiyle artarak devam ediyor.

6 farklı noktada devam eden yangına Bitlis Orman İşletme Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, il ve ilçe belediyelerinin itfaiye ekiplerinin yanı sıra AKUT ve İHH’ya bağlı arama kurtarma ekipleri müdahale etmeye çalışıyor. Civar illerden destek istenmesi üzerine Van, Siirt ve Muş’tan da yangına müdahale için ekipler geldi.

‘RÜZGAR SEBEBİYLE YANGIN KONTROL ALTINA ALINAMIYOR’

Sinan Aygül'ün Gazete Duvar'da yer alan haberin göre, arazi şartlarının araçlarla müdahale etmeye elverişli olmaması sebebiyle müdahaleler daha çok insan gücüyle yapılıyor. Müdahaleler esnasında birden fazla işçi ve bir asker dumandan etkilendiği için hastaneye kaldırıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Bitlis Orman İşletme Müdürü Tahir Baydaş etkili olan şiddetli rüzgar sebebiyle yangını kontrol altına alınmakta zorlandıklarına dikkat çekti. Baydaş “Ekiplerimiz arazi şartlarının imkan verdiği ölçüde itfaiye ve arasözlerle yangına müdahale ediyor. Araçların gidemediği yerlere de insan gücüyle müdahale etmeye çalışıyoruz. Yangın söndürme çalışmalarında yer alan üç arkadaşımız kaybolmuştu, irtibatımız kopmuştu, onlara ulaştık, sağlık durumları iyi. Karadan araçlarla ve insan gücüyle müdahale ne yazık ki sınırlı, havadan müdahale araçları için talepte bulunduk” dedi.