Para sanal ölüm gerçek…

Bir Bitcoin şirketinin üst düzey yöneticilerinden Autumn Radtke, Singapur’daki evinde ölü bulundu. Yetkililer, Radtke’nin intihar ettiği görüşünde.

Sanal para birimi Bitcoin şirketlerinden First Meta’nın CEO’su Autumn Radtke Singapur’daki apartman dairesinde ölü bulundu.

Yerel medya Radtke’nin intihar ettiği ihtimali üzerinden dururken, yetkililer otopsi sonucunu bekliyor.

ABD’li 28 yaşındaki Radtke’nin daha önce Apple dahil olmak üzere birçok şirketle mobil ödeme sistemleri üzerinde çalıştığı belirtildi.

BITCOIN’E DARBE ÜSTÜNE DARBE

Radtke’nin ölümünün Bitcoin sektöründe son yaşananlarla ilgisi olup olmadığı bilinmiyor.

Flexcoin şirketi, hacker saldırısı sonucu 600 bin dolar para kaybettiğini açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta sanal para Bitcoin'in en büyük ve en eski borsası Mt. Gox, Tokyo'da iflas başvurusunda bulundu.

BİTCOİN NEDİR, NE İŞE YARAR?

Bitcoin, en basit tanımıyla, herhangi bir merkez bankası veya benzeri resmi bir kuruluşla ilgisi olmayan dijital bir para birimi.

2008 yılındaki mortgage krizinin ardından, Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme yoluna gitmişti. Zaten bunun arkasından da dünya genelinde bir ekonomik durgunluk, kısa bir süre sonra da Avrupa'da devlet borcu krizi patlak verdi. Tüm bunların sonucunda devletin bastığı para birimine olan güven azalmaya başlamıştı. Böyle bir ortam Bitcoin gibi yeni bir dijital para biriminin ortaya çıkması için idealdi.

"DOUBLE SPENDİNG" SORUNU

İnternetin ortaya çıkışından beri, sanal para yaratmak için girişimler hep olmuştur. Yalnız ilk denemeler, "Double Spending" probleminin önüne geçemediler. İkili harcama anlamına gelen bu terim, dijital paranın sadece "veri" den ibaret olması sebebiyle, aynı "jetonun" çoğaltılıp iki kez gönderilmesi ile ilgili bir sorunu ifade ediyor.

Bu problemi çözmenin yolu, "jeton"un harcanıp harcanmadığını güvenilir bir kaynaktan kontrol etmekten geçiyor. Bunun için merkezi bir otoriteyi kullanmak mümkün olsa da, bu kez de güvenliğin yalnız bir tek noktadaki aksaklıkla kırılabileceği sorunu ortaya çıkıyor.

GELİŞMELER

Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında ortaya çıktı. Bitcoin, Block Chain'i kullanarak "Double Spending" sorununu aşıyor. Block Chain, tüm işlemlerin kontrol edilip onaylandığı, merkezi olmayan, hesap defteri niteliğindeki bir bilgisayar ağı.

SATOSHİ NAKAMOTO KİM?

Satoshi Nakamoto (muhtemelen gerçek ismi değil), Bitcoin protokolünün kurucusu. Bu kişinin gerçek kimliğini bilmesek de, ortalıkta onunla ilgili fazla sayıda spekülasyon var. Bildiklerimizi sıralayacak olursak:

"Satoshi Nakamoto", bir Japon. Kendi halinde yaşayan dahi bir matematikçi olmasının yanında, şifreleme (kriptografi) konusunda da uzman birisi. Satoshi, 2010'un ortalarında Bitcoin'e yaptığı son programlama katkılarından sonra, bayrağı Bitcoin'in şu anki geliştiricisi olan Gavin Andresen'a devretti.

Gözden kaçırmayın

Sigara ve alkollü içeceklerde ÖTV oranı artırıldı Sigara ve alkollü içeceklerde ÖTV oranı artırıldı

BİTCOİN AĞININ ORTAYA ÇIKIŞI

Ocak 2009'da ilk açık kaynak kodlu Bitcoin istemcisinin yayınlanması ve ilk Bitcoin'lerin çıkarılmasıyla, Bitcoin ağı ortaya çıkmış oldu.

İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamoto'dan Hal Finney'e Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti. Ekim 2009'da ilk döviz kuru oranı da belli oldu. 1 dolar, tam olarak 1,309,03 BTC (Bitcoin) ediyordu.

İLK GERÇEK ALIŞVERİŞ

2010'da 1,000 BTC'nin değeri 0,003 dolardı. Mayıs 2010'da ilk gerçek Bitcoin transferi gerçekleşti ve Florida'lı bir programcı olan Laszlo Hanyecz, 10,000 BTC harcayarak iki pizza siparişi verdi. En büyük Bitcoin akışını ise Temmuz 2010'da MT. GOX başlattı.

İLK VE TEK BÜYÜK GÜVENLİK AÇIĞI

Yine 2010 yılının Ağustos ayında Bitcoin protokolünde büyük bir açık bulundu, kullanıcılar bu açığı kullanarak Bitcoin'in ekonomik sınırlamalarını aşarak, sınırsız sayıda Bitcoin oluşturabiliyorlardı. Ayın 15'inde bu açık kullanılarak kullanılarak 184 milyar Bitcoin oluşturuldu. Ama yalnızca birkaç saat içinde durum fark edilip bu sahte Bitcoin'ler silindi. Bitcoin'in tarihinde bundan başka böyle bir güvenlik açığı da olmadı.

Kasım 2010'da Bitcoin'in ekonomi değeri 1 milyon doları, 2011'de ise 200 milyon doları aşarak çok hızlı bir yükseliş gösterdi. Bitcoin'i kabul eden yerler halen çok az sayıda da olsa git gide artıyordu.

2011 ile 2012 arası dönem, Bitcoin için pek de iyi geçmedi ve MT. GOX'un kullanıcı tablosunun sızdırılması, DARKNET'de Bitcoin ile yasa dışı ürünlerin satılması, yetkisiz bir kişinin Bitcoin'e yönetici erişimi sağlayıp binlerce sahte Bitcoin yayması gibi olaylar yaşandı. Bu olaylarla sarsılan Bitcoin, 2012'de tekrar kullanıcılarının güvenini kazanmak için büyük bir çaba içine girdi ve bu sıralarda birçok ilk yaşandı.

Bitcoin kabul eden ilk taksi servisi, ilk büyük internet sitesi (Wordpress.com), Bitcoin ile satın alınabilen ilk müzik albümü, ilk dergi ve daha birçoğu bu sıralarda ortaya çıktı.

Sonuç olarak çalkantılı tarihine rağmen, Bitcoin dünyanın şu anki ekonomik sistemini kökten değiştirebilecek bir alternatif sunuyor. Gelecekte ne olacağını kestirmek zor olsa da, bankalardan bağımsız ve tamamen güvenilir bir ekonomik sistemin dünyada standart haline gelme ihtimalinin hiç de düşük olmadığını düşünüyoruz.

( H. Hüseyin Öztürk / chip.com.tr )

BİTCOİN'İ KEŞFETTİ DENDİ AMA HABERİ YOKMUŞ!

Son günlerde adından sıklıkla söz ettiren sanal para birimi Bitcoin'i icad eden kişi olarak tanıtılan Satoshi Nakamoto, iddiaları reddetti ve bundan üç hafta öncesine kadar Bitcoin'in adını bile duymadığını söyledi.

Sanal para Bitcoin'i icat ettiği öne sürülen kişi iddiaları reddetti. Bugüne kadar sanal paranın mucidinin Satoshi Nakamoto adlı bir Japon olduğu öne sürülse de, bunun bir takma isim olup olmadığı ve mucidin gerçekten bir Japon olup olmadığı bilinemiyordu.

Cnbce'nin haberine göre, Newsweek Muhabiri Leah McGrath ise, iki aylık araştırmanın ardından, Bitcoin'in mucidini ABD 'de bulduğunu ve kendisinin gerçekten de Satoshi Nakamoto isimli bir Japon asıllı ABD vatandaşı olduğunu öne sürdü. Habere göre Nakamoto 64 yaşında altı çocuk babası bir fizikçiydi.

'İDDİALAR ASILSIZ'

İddiaların hedefindeki isim olan Nakamoto ise, Associated Press'e verdiği özel röportajda, Newsweek dergisindeki haberde kendisiyle ilgili detayların doğru olduğunu belirtirken, buna karşılık kendisinin Bitcoin'in mucidi olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Nakamoto, "Bundan üç hafta önce oğlumun beni arayıp bir gazetecinin kendisiyle Bitcoin hakkında temasa geçtiğini söylemesine kadar Bitcoin'den haberim yoktu" dedi.

NEWSWEEK'İN İDDİASI

Newsweek'e göre McGrath, Nakamoto'nun izini ABD'de bulduktan sonra gizemli mucidin evinin Los Angeles'taki San Bernardino kasabasında olduğunu öğrendi ve buraya gitti. Kapısında bir muhabir gören Nakamoto'nun ilk tepkisi ise polis çağırmak oldu.

Polislerin şahitliğinde Nakamoto ile kısa bir söyleşi yapan McGrath'in iddiasına göre Nakamoto şöyle dedi: "Artık bu konuyla (Bitcoin) ilgilenmiyorum ve bununla ilgili tartışamam. O iş başkalarına devredildi. Artık onlar yönetiyor. Benim artık hiçbir bağlantım yok." Habere göre Nakamoto'nun ailesi dahi kendisinin Bitcoin'in mucidi olduğunu bilmiyordu. (Radikal)