Küresel yatırımcıların cuma günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısına odaklanmasıyla Asya piyasaları haftaya yükselişe başlarken Avrupa ve ABD vadelileri de pozitif bir açılışa işaret ediyor.

Asya’da hisse piyasaları traderların geçen haftaki satışı fırsata çevirmeye çalışmasıyla yeni haftaya yükselişle başlarken yatırımcılar delta varyantından kaynaklanan riskleri ve Çin’in teknoloji şirketlerine karşı önlemlerini yakından takip ediyor.

Yurt içinde dolar/TL 8.46-8.47 seviyesinden işlem görürken, euro/TL ise 9.93 seviyelerinde. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8.50 TL, euronun satış fiyatı ise 9.9240 TL olmuştu.

Analistler, yatırımcıların bu hafta perşembe günü başlayacak Jackson Hole toplantılarına odaklandığını belirterek, Fed Başkanı Jerome Powell'ın burada yapacağı konuşmasından varlık alımlarının azaltılmasında izlenecek yola dair daha fazla netlik aranacağını söyledi.

Bu gelişme öncesinde döviz piyasalarında oynaklığın sürebileceğini aktaran analistler, bugün ABD ve Avrupa'da öncü Satınalma Yöneticileri Endeksi, yurt içinde ise Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun gerçekleştireceği toplantının takip edileceğini bildirdi.

PİYASALARIN GÖZÜ JACKSON HOLE TOPLANTILARINDA

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Kansas City Şubesi, her yıl düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nun artan Covid-19 vakaları nedeniyle planlananın aksine çevrimiçi olarak yapılacağını duyurdu.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, konuya ilişkin, "Sağlık koşullarının planladığımız gibi bu yıl Jackson Lake Lodge'da fiziki olarak toplanabilmemizi engellediğinden dolayı hayal kırıklığı duysak da misafirlerimizin ve Teton ilçesi halkının güvenliği önceliğimizdir" değerlendirmesinde bulundu.

Fed'in takviminde yer alan bilgilerde, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole Toplantısı'nda yapacağı konuşmanın temasının makroekonomi politikası ve eşitsiz ekonomik toparlanma olacağı belirtildi.

Fed Başkanı Powell'ın geçen yıl Jackson Hole'da yaptığı konuşmanın başlığı bankanın takviminde 'Para Politikası Çerçevesi İncelemesi' olarak yer almıştı.

Powell, geçen yılki toplantıda Fed'in para politikası stratejisinde değişikliğe gittiğini açıklayarak, bankanın "ortalama" yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurmuştu.

YELLEN'IN DESTEĞİNİ ALAN POWELL'IN İKİNCİ DÖNEM İHTİMALİ ARTIYOR

Öte yandan, Jerome Powell’ın ikinci kez Fed Başkanı olma ihtimali Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da desteğiyle gittikçe artıyor. Bu ihtimalin artması, enflasyon ve delta varyantı risklerinin olduğu bir ortamda para politikasında belirsizlik ihtimalini de azaltıyor.

Konuya yakın kaynaklara göre, Yellen Beyaz Saray’daki danışmanlara şubat ayında görev süresi dolacak olan Powell’ın yeniden aday olmasından yana olduğunu söyledi.