Çankırı'da Makam odasında kurduğu 'sözde mahkeme' ile sosyal medyada özel görüntüleri yayınlanan vatandaşı ilçeden kovan AKP'li Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı'nın, bir kişiyi daha aynı şekilde ilçeden sürüldüğü ortaya çıktı.

A.A. isimli vatandaşın kovulmasının hemen ardından aynı gün Mehmet Caner isimli vatandaşın da 'sözde mahkeme' ile ilçeden kovulduğu görüntülere Yeniçağ'dan Baran Furkan Gül ulaştı

Çankırı Merkez'de esnaflık yapan ve hurda toplamak amacıyla Eldivan'a giden Mustafa Caner, belediyede görevli zabıta tarafından 'başkan seni çağırıyor' denilerek belediyeye çağırıldı.

Belediye binasına gelmesinin ardından Mustafa Lafcı'nın makamına alınan Mustafa Caner 'kanaat önderlerinin' bulunduğu odada oturtuldu. Mustafa Lafcı, "Sokak arasında anons yapman, 'hurdacı' diye bağırman, özellikle belli noktalara gitmen vatandaşımız tarafından rahatsızlıkla karşılanıyor" dedi. 

Lafcı, Caner'in ilçeye gelmesi durumunda üstü kapalı tehditte bulunarak şunları söyledi:

"Biz Eldivan olarak bundan sonra senin Eldivan'a gelmeni istemiyoruz. Sen 'gelmeye devam edeceğim' dersen ondan sonraki süreçte ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan da emin olabilirsin."

Mustafa Caner "Peki Başkanım. Suçum neymiş bileyim. Bir hatam varsa tamam. Ne hatam varsa bileyim, ne gerekirse yaparım" diyen Caner'e Başkan Lafcı, "Vatandaş rahatsız oluyor" yanıtını verdi.

Mehmet Caner konuşmanın devamında, hoparlörle bağırmadığını, kahvede oturduğunu belirterek, "Ben de esnaflık yapıyorum, ben de vergi veriyorum" dedi.

'SENİN VERDİĞİN VERGİ BİZE GELMİYOR'
Lafcı ise "Sadece hoparlörle bağırman değil, kahvede de oturmayacaksın. Bu vatandaş senin Eldivan'a gelmeni istemiyor. Senin verdiğin vergi bize gelmiyor. Ona gelirsek sen suçlu çıkarsın. Onu hiç konuşmayalım. Senden rahatsız olan bayanlarımız var. Daha da başka bir şey demiyorum." yanıtını verdi.

Mehmet Caner, olay günü belediyede görevli zabıta tarafından aranılarak belediyeye çağrıldığını anlattı. Kendisine haksızlık yapıldığını belirten Caner, şunları söyledi:

"Zabıta, beni arayarak 'başkan seni çağırıyor' dedi. Belediyeye gidince makam odasına alındım. Böyle bir durumdan haberim yoktu. Bir süredir benimle uğraşıyorlardı. Polis ayrı, zabıta ayrı ceza kesiyordu. Cezaları ödedim. Şu anda ilçeye gidemiyorum. Gitmem yasak."

Sosyal medyaya eşiyle özel görüntüleri sızan bir esnafı da ilçeden kovan Mustafa Lafcı, olayı doğrulayarak şöyle demişti:

"Buralarda Yaren kültürü vardır. Yaren Başağalarının Kaymakam, Belediye Başkanları kadar değeri vardır. Burada onlar da var. Mahkeme gibi bir durum söz konusu değil. Bunun talebi esnaf ve muhtarlardan geliyor."