Stephen Hawking'in 1966’da yazdığı doktora tezi ücretsiz erişime açıldı

“Genişleyen Evrenin Özellikleri” isimli doktora tezi, dünya genelinde internet üzerinden erişime açıldı

Stephen Hawking'in 1966’da yazdığı doktora tezi ücretsiz erişime açıldı

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking’in 1966’da yazdığı “Genişleyen Evrenin Özellikleri” isimli doktora tezi, ücretsiz bir şekilde kamu ile paylaşılıyor. Hawking tezin, Cambridge Üniversitesi Açık Erişim Haftası kapsamında dünya genelinde internet üzerinden erişime açılması ile ilgili, “Her yerden herkes bilgiye ücretsiz ve limitsiz ulaşabilmeli” diyor.

1966’da 24 yaşında olan Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi'nden yeni mezun olmuştu ve ‘evrenin genişlemesi’ üzerine bir doktora tezi yazmıştı.

“Genişleyen Evrenin Özellikleri” isimli tez, ücretsiz bir şekilde kamuya açılacak; isteyen herkes internet üzerinden doktora tezini indirebilecek.

Guardian’ın haberine göre Stephen Hawking, çalışmasına ücretsiz erişim sağlanabilmesinin başkalarına ilham vereceğini, sadece düşünmenin ve öğrenmenin değil çalışmaları paylaşmanın da değerinin anlaşılacağını umuyor:

Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların yıldızlara, sonra ayaklarına bakmalarını; evrendeki yerlerini merak etmelerini ve kozmozu anlamlandırmaya çalışmalarını istiyorum. Herkes, her yerden sadece çalışmalarımın ücretsiz, kısıtlanmamış versiyonlarına değil, dünya genelindeki insan kavrayışına dair ipuçları barındıran her mükemmel ve ilham verici akla ulaşabilmeli.

Açık Erişim Haftası kapsamında birçok çalışmaya ücretsiz bir şekilde ulaşılabilecek

Çalışmasında Isaac Newton, James Clerk Maxwell ve Albert Einstein’tan esinlendiğini belirten Hawking’in çalışması 23-29 Ekim Açık Erişim Haftası 2017 kapsamında, 8 milyon kitap, bir milyon harita, 15 bin araştırma makalesi, 10 bin fotoğraf ile birlikte Apollo’da erişilmeyi bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 08:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER