Snowden ABD'ye dönme şartını açıkladı

ABD'nin istihbarat bilgilerini sızdırmasıyla gündeme gelen ABD'li Edward Snowden, adil bir yargılama olduğu takdirde ülkesine döneceğini açıkladı

Snowden ABD'ye dönme şartını açıkladı

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'in istihbarat bilgilerini sızdırmasıyla gündeme gelen ve şu anda Rusya'da yaşayan Edward Snowden, kendisine adil bir yargılamanın garanti edilmesi durumunda ABD'ye dönebileceğini açıkladı.

Skype üzerinden Massachusetts'te yapılan Liberty Forum'a katılan Snowden, “Ben hükümete, toplumun çıkarlarını savunabileceğim adil bir mahkeme garantisi verilmesi durumunda geri dönebileceğimi söyledim. Böylece Jüri de bir karar verir” dedi. Rusya'da kalmak zorunda bırakıldığını söyleyen Snowden, “ABD, Rusya'da olduğum için beni eleştiriyor, ancak aynı zamanda gitmeme de izin vermiyorlar” diye konuştu.

2013 yılında Snowden, ABD ve İngiltere'nin internet üzerinden takipleriyle ile ilgili bazı gizli bilgileri, Washington Post ve Guardian gazetesi ile paylaşmıştı.

Önce Hong Kong'a, daha sonra Moskova'ya giden Snowden, bir süre havalimanının transit bölgesinde yaşamak zorunda kalmıştı. Rusya, Snowden'a ABD'ye karşı faaliyetlerini durdurma şartıyla bir yıllık geçici oturum izni vermişti.

Daha sonra Rusya, Snowden'a hem yurtiçi hem de yurtdışında seyahat edebileceği 3 yıllık oturma izni verdi.

(Kaynak: CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 16:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER