Şiddetli rüzgar, 7 saatlik uçuşu 5 saate düşürdü

Rüzgar desteğiyle neredeyse ses hızına ulaşıldı

Şiddetli rüzgar, 7 saatlik uçuşu 5 saate düşürdü

Kuzey Atlantik'te 8 Ocak tarihinde 320 kilometreyi aşan şiddetli rüzgârlar, ABD'den İngiltere'ye giden bir uçağın neredeyse ses hızıyla yolculuk etmesini sağladı.

British Airways'e ait 114 sefer sayılı uçuş, New York John F. Kennedy Havaalanı'ndan Londra'nın Heathrow Havaalanı'na olan ortalama 7 saatlik uçuşu 5 saat 16 dakikada tamamladı.

Küresel uçuşlara ait bilgilerin takip edilebildiği Flight Aware sitesine göre, Boeing 777-200 tipi jet yer seviyesinde saatte 1198 kilometre hızla uçuyordu. Deniz seviyesindeki ses hızı ise saatte 1224 kilometre olarak kabul ediliyor. 114 sefer sayılı uçuş böylece 2003 yılında ses hızında uçan Concorde'un ardından en yüksek hıza erişilen uçuş oldu.


8 Ocak'ta Kuzey Atlantik üzerinde etkili olan jet akımları böyle görüntülendi. [Fotoğraf: earth.nullschool.net]

777-200'ün neredeyse ses hızına çıkmasını sağlayan Kuzey Atlantik'te doruk noktasına çıkan jet akımları oldu. Kış aylarında Ekvator ile Kuzey Kutbu arasındaki bölgede en şiddetli hale gelen akımlar, uçağın 5.5 saatten kısa sürede Atlantik'i aşmasını sağladı.


Atlantik'te 8 Ocak'ta etkili olan jet akımları böyle belirdi. [Fotoğraf: Climate-Reanalyzer]

JET AKIMLARI PAHALIYA MAL OLUYOR

Havayolları, güçlü jet akımlarından kaçmak için uçuşlara ek benzin molaları eklemek zorunda kalıyor. 6 Ocak gübü Paris'ten New York'a uçan American Airlines 121 sefer sayılı uçağı, Grönland'ı geçtikten sonra akımlardan kaçmak için Maine eyaletine iniş yaparak yakıt aldı. Uçaklar genelde akımlardan kaçmak için Grönland üzerinden ilerleyerek rotalarını uzatıyor.

Wall Street Journal'ın verdiği bilgiye göre, United Airlines 2012'de Atlantik üzerindeki 1100 Boeing 757 uçuşundan 43'ünü ek yakıt ikmali için indrmek zorunda kaldı. 757'lerin uçuş menzili, 7720 kilometre olarak biliniyor.

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2015, 16:24
YORUM EKLE