Parlayan deniz kaplumbağası keşfedildi

Dünyanın ilk parlayan deniz kaplumbağası Solomon Adaları'nda bulundu

Parlayan deniz kaplumbağası keşfedildi

Solomon Adaları açıklarında araştırma yapan bir deniz biyoloğu, dünyanın ilk parlayan şahin gagalı kaplumbağasını görüntüledi.

New York City Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan David Gruber, parlayan ilk deniz kaplumbağasını görüntüleyen insan oldu. Nugu Adası açıklarında köpekbalıklarını gözlemlerken şahin gagalı bir kaplumbağa fark eden Gruber, kabuğu ışık saçan deniz canlısının fotoğraflarını çekti.

ABC News'a konuşan Gruber, 31 Temmuz'da yaptığı keşif hakkında, "Doğrudan bana doğru yüzmeye başladı. Birkaç dakika onu takip ettim. Ardından mercan kayalarına daldı ve gözden kayboldu. Sırrını çoktan ortaya koyduğu için peşine düşmeyi düşünmedim" dedi.

Gruber, ışığı emerek tekrar yansıtma yeteneğine sahip deniz canlıları bulunduğunu ancak gördüğü şahin gagalı kaplumbağanın birçok renk saçan nadir hayvanlardan biri olduğunu söyledi.

Mercanlarda aynı özelliğe sahip balık ve köpekbalığı türleri yaşadığını belirten Gruber, bu özelliğin 'bir çeşit iletişim yöntemi olabileceğini' söyledi. Uzmanlar, renk yansıtma özelliğinin aynı zamanda avlanmak için de kullanıldığını düşünüyor.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2015, 00:31
YORUM EKLE