NASA açıkladı: Dünya benzeri bir gezegen bulundu

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzay teleskopu Kepler’in Dünya’ya benzer bir gezegen keşfettiğini duyurdu; söz konusu gezegene Kepler-452b ismi verildi.

NASA açıkladı: Dünya benzeri bir gezegen bulundu

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesindeki gezegenin, hem yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde keşfedildiği, hem de Dünya boyutunda olduğu için bu bakımından bir ilk olma özelliği taşıdığını açıkladı.

“Nature” dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu ile bulunan Kepler-78b adı verilen gezegen, Dünya gibi kaya ve demirden oluşuyor.

Yoğunluğunu ve içeriğini belirlemek için gezegenin kütlesini ölçen bilim insanları Kepler-78b’nin Dünya’nın 1,2 katı büyüklüğünde ve iki katı ağırlığında olduğunu tespit etti.

Kuğu Takımyıldızı’nda yer alan Kepler-78b, yörüngesinde bulunduğu yıldızın çevresindeki dönüşünü 8,5 saatte tamamlıyor.

Kepler-452b aynı zamanda, yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde tespit edilen en küçük gezegen.

Kepler-452b’nin yörüngesinde gezindiği yıldız, “Güneş’in kuzeni” olarak tanımlandı. NASA, “Ancak 1,5 milyar yıl daha yaşlısı” diye ekledi. Bu yıldız, Güneş’ten yüzde 4 daha büyük, yüzde 10 da daha parlak.

Gezegenin yüzeyindeki sıcaklığın yaklaşık 2 bin derece olduğu tahmin ediliyor.

Yıldızına son derece yakın mesafede bulunan ve birkaç milyar yıl sonra yıldızı tarafından yok edileceği hesaplanan gezegenin, kısa ömürlü olduğu sanılıyor.

Kepler-452b’nin keşfiyle birlikte, tespit edilen gezegen sayısı 1030’a yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 21:41
YORUM EKLE