Güneş sistemi dışına yolculuğu sağlayacak süper hızlı uzay aracı geliştiriyor

Süper hızlı uzay aracı geliştirilebilirse Mars'a 75 günde ulaşılabilecek

Güneş sistemi dışına yolculuğu sağlayacak süper hızlı uzay aracı geliştiriyor

NASA, Güneş Sistemi'nin dışına yolculuk yapılabilmesini sağlayacak itiş gücü sistemi geliştiriyor. Geliştirilen teknolojinin, fizik kurallarına meydan okuyacağı öne sürülüyor.

NASA, Isaac Newton'ın fizik kurallarına meydan okuyacak ileri teknoloji bir itiş gücü sistemi üzerinde çalışıyor. EmDrive adı verilen sistem, uzay gemilerini Güneş Sistemi'nin dışına çıkaracak süper hıza erişmek için ilk adım olarak kabul ediliyor.

EmDrive sisteminin, kapalı alanda yansıyan mikrodalgarı kullanarak itiş kuvveti oluşturduğu belirtildi. Ancak fizik prensiplerine göre ivmenin korunması yasası bu tür bir sistemi imkansız kılıyor. Sebebi ise her eylemin kendisine eşit ve zıt bir tepki görmesi. Geleneksel roketlerde, yakıtla ateşlenen bir roket, ortaya çıkan iticinin kuvvetiyle yukarı itiliyor. EmDrive'ın ise kuvvetini havadan elde ettiği öne sürülüyor.

İngiliz mühendis Roger Shawyer'ın fikri olan EmDrive, fizikçiler tarafından eleştirilere maruz kalsa da, Çinli araştırmacılar 2010 yılında aynı teknolojiyi kullanarak itiş gücü oluşturduklarını savundu.

NASA'nın NASA Eagleworks adı taşıyan laboratuvarı da 2014'te yapılan deneylerde mikrodalgalardan itiş kuvveti elde ettiklerini açıklamıştı.

Söz konusu deneylerin yerçekimsiz ortamda denenmemiş olması ise EmDrive'ın gerçek olabileceği konusunda soru işaretleri doğurmuştu.  NASA Eagleworks, bu yıl tekrarlanan ve yerçekimsiz ortamda yapılan deneylerde de olumlu sonuç aldıklarını açıkladı.

Mühendisler Harold White ve Kent Joosten, uzay gemilerinin nükleer güç veya jet yakıtı kullanmak yerine EmDrive sistemine sahip olmaları halinde, Mars'a 75 günde ulaşabileceklerini öne sürdü. NASA, mevcut teknolojiyle Mars'a 9 ay, Satürn'e ise 3 veya 6 yılda ulaşılabileceğini öngörüyor. (Al jazeera)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 23:54
YORUM EKLE