Dünya atmosferine bakteri etkisi

'Pelagibacterales' olarak bilinen canlı grubunun atmosfer dengesini korumakta ve atmosferi stabil tutmakta önemli bir rol oynadığı açıklandı

Dünya atmosferine bakteri etkisi

East Anglia Üniversitesi’nden (UEA) bilim insanları, yaygın bir okyanus mikroorganizmasının Dünya’nın ikliminin düzenlenmesine nasıl yardımcı olduğunu keşfetti.

Nature Microbiology‘de dün itibari ile yayımlanan makalede, ‘Pelagibacterales’ olarak bilinen canlı grubunun atmosfer dengesini korumakta ve atmosferi stabil tutmakta önemli bir rol oynadığı açıklandı.

Adı geçen üniversiteden araştırmacılar ile kolabore bir proje gerçekleştiren ve bu araştırmayı yöneten Oregon State Üniversitesi’nden Prof. Steve Giovannoni ve Dr. Jing Sun; okyanus popülasyonu son derece kalabalık olan bu bakterilerin, çevresel önemi oldukça yüksek olan dimetil sülfit* gazını ürettiklerini gösterdi.

UEA araştırmacıları ise, bakterilerin bu özelliğe sahip olmasını sağlayan geni tanıladı ve özelliklerini belirledi.

UEA Biyoloji Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Jonathan Todd ‘bu okyanus bakterisi grubunun, Dünya üzerindeki en yaygın veya kalabalık organizmalarından -bir çay kaşığı deniz suyu içinde yaklaşık yarım milyon mikrobiyal birim hücre- biri olduğunu’ belirtiyor.

Bakterilerin dimetil sülfit (DMS) gazını nasıl ürettiklerini anlamak üzere moleküler genetik düzeyinde araştırmalarını gerçekleştiren bilimciler, bu küçük deniz canlılarının (Pelagibacterales), çok sayıda deniz planktonu içinde üretilen dimetil sülfoniopropionat (dimethylsulfoniopropionate) molekülünü yıkarak dimetil sülfit ürettiklerini ortaya çıkardı.

Bulut yapıcı olarak bilinen dimetil sülfit molekülü bu üretimden sonra atmosfere çıkarak bulut miktarını artırıyor (veya bulutların içinde birleşerek küçük damlacıklar oluşturuyor) ve böylelikle okyanus yüzeyine ulaşan güneş ışığı miktarının azalmasına sebep oluyor.

Araştırma dahilinde, dimetil sülfit üretiminde kullanılan enzimin daha önce bilinmeyen bir enzim olduğu ve diğer yaygın deniz bakterileri içinde de mevcut olduğu tespit edildi. Buna dayanarak denilebilir ki, bu önemli iklim düzenleyici gazın üretimi; daha önce sanılana oranla çok daha büyük bir yüzde ile bu küçük deniz canlılarına dayanıyor.

Dimetil sülfit* – Dimetil sülfoksit veya başka prekürsor moleküllerden enzimatik reaksiyonlar sonucu üretilebilen ve atmosfere biyolojik sülfür cinslerinden biri olarak salınan madde. Sağlıklı insan vücudunda kanda 7 nanomolardan daha az, idrarda ise 3 nanomolardan daha az bulunduğu bilinmektedir.

(Kaynak: Bilimfili)

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 15:30
YORUM EKLE