Astronotlar uzayda yetişen lahananın tadına bakacak

İlk kozmik lahana, pazartesi günü denenecek

Astronotlar uzayda yetişen lahananın tadına bakacak

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı, gelecek hafta ilk kez uzayda yetiştirilen lahananın tadına bakacak.

Uzay istasyonunda 44'üncü Keşif Görevi'nin yürüten astronot ve kozmonotlar, pazartesi günü ilk kozmik lahananın tadına bakacak.

Mürettebat, uzay istasyonunun sebze yetiştirme ünitesinden alacakları lahanayı yemeden önce sitrik asit tabanlı temizleyicilerle dikkatle steril edecek. Ardından eşit parçalara bölünerek mürettebat tarafından tadına bakılacak olan lahana, uzay keşif görevlerinde bir ilk olacak.

UUİ'de yetiştirilen diğer lahanalar, paketlenerek dondurulmuş halde Dünya'ya gönderilecek. Yerde yapılacak analizlerde, yerçekimsiz ortamda yetiştirilen sebzelerin ne kadar besleyici olduğu incelenecek.

Pazartesi günü astronot ve kozmonotların midesine inecek olan lahana, UUİ'de bir yıllık görev yapan NASA astronotu Scott Kelly tarafından 8 Temmuz'da ekildi. Veg-01 adı verilen ve sebzelerin kırmızı, yeşil ve mavi LED altında tutulduğu ünitede yetiştirilen lahana, 33 günde yenilebilir hale geldi.

Kırmızı ve mavi ışıklar bitkinin fotosentez yapmasını sağlarken, yeşil ışık lahananın doğal rengini kaybederek mora dönüşmemesi için kullanıldı.

NASA, lahananın astronot ve kozmonotları doyurmayacağını ancak uzayda yenilenebilir gıda sistemlerinin kurulabilmesi adına büyük önem taşıdığını belirtti. Söz konusu sistemler, bir gün Mars ve diğer gezegenlerde yiyecek üreteceği gibi oksijen kaynağı olacak.

(NASA ve Al Jazeera)

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2015, 10:43
YORUM EKLE