'Tanrının Gözü' fotoğraflandı

Amatör fotoğrafçı Helix Bulutsusu'nu fotoğrafladı

'Tanrının Gözü' fotoğraflandı

‘Eye of God (Tanrının Gözü)’ olarak bilinen Helix Bulutsusu astro-fotoğrafçı Nadir Aybek Ertuğ tarafından görüntülendi. Bulutsunun fotoğrafı Türkiye’nin en karanlık noktası olarak belirlenen Ispata’nın Melikler Yaylası’ndaki ‘Gökyüzü Şenlikleri’nde çekildi.

Türkiye’nin birçok noktasından gökyüzü meraklıları ve gökbilimcilerin geldiği şenliklere Antalya’dan katılan amatör astro fotoğrafçı Ertuğ, 700 ışık yılı uzaklıkta bulunan, yurt dışında ‘Tanrının Gözü’ olarak adlandırılan Helix Bulutsusu’nu fotoğrafladı.

Bulutsunun iyi teleskopla sadece toz bulutu olarak görülebileceğini, fotoğraflarda katman katman yapılan işlemlerle renklendirildiğini belirten Ertuğ, “Helix, Kova Takımyıldızı yönünde yer alan, gezegenimsi bir bulutsu. Karl Ludwig Harding tarafından muhtemelen 1824’ten önce keşfedildi. Yurt dışında halk arasında, göze çok benzediği için ve uzayın derinliklerinde olmasından dolayı ‘Eye of God’ yani ‘Tanrının Gözü’ olarak adlandırılıyor. Gökyüzü meraklıları arasında da popüler olan bir gök cismidir” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER