Sınır kontrolünü yapay zeka yapacak

Avrupa Birliği havalimanlarında yapay zeka dedektörleri kullanmaya başlayacak

Sınır kontrolünü yapay zeka yapacak

Avrupa Birliği’nin yapay zeka sınır görevlileri, pilot ülke olarak belirlenen Macaristan, Litvanya ve Yunanistan havaalanlarında 6 ay süreyle test edilecek. Hürriyet'in haberine göre, İborderCtrl adı verilen sistem, Macaristan'daki dört farklı kontrol noktasında uygulanacak. Yalan dedektörüne sahip olacak yapay zeka sınır görevlilleri, kontrol noktasını geçen yolculara ‘Valizinizin içinde ne var?’, ‘Valizinizden çıkabilecekler yanıtlarınızın doğru olduğunu onaylayacak mı?’ gibi sorular yöneltecek.

"HER DİLDE KONUŞABİLECEK"

Yeni sistemde yapay zeka kullanılarak yolcuların en belirsiz vücut hareketleri bile analiz edilecek ve her bir yanıt karşılığında puan verilecek. Sistem, her yolcunun cinsiyetine, etnik kökenine ve konuştuğu dile göre ayarlanabilecek. Testi geçen yolcular aldıkları bir barkod ile sınırdan geçebilecek. Geçememeleri halinde sanal sınır görevlisi, durumu gerçek sınır polisine bildirecek.

"TEST SÜRECİ 5 MİLYON DOLARA MAL OLACAK"

Avrupa Komisyonu'nda konuşan projenin koordinatörü George Boultadakis, sınır noktalarındaki kontrolleri doğru ve etkili bir şekilde yapmak için teknolojilerini geliştirdiklerini belirtti. Test sürecinin AB’ye 5 milyon dolara mal olması beklenen sisteminin biyometrik ve biyolojik gösterge dolandırıcılıklarının da ötesine geçecek veriler toplayacağı iddia ediliyor

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 15:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER