Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu

2019 Nobel Fizik Ödülü James Peebles ile Michel Mayor ve Didier Queloz'a verildi

Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Fizik Ödülü bu yıl bilim insanları James Peebles ile Michel Mayor ve Didier Queloz arasında paylaştırıldı. Peebles'ın 'fiziksel evrene dair teorik keşifleri' nedeniyle, Mayor ile Queloz'un ise 'ötegezegenler keşfine katkıları' nedeniyle ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada; ödül alan bilim insanlarının 'Dünya'nın kozmozdaki yerine ve gezegenin evrimine dair bilgilerimize katkıda bulundukları' vurgulandı.

Nobel Komitesi, "Bu sene Fizik Ödülleri, evrenin yapısı ve tarihi hakkındaki yeni anlayışı ve Güneş Sistemimiz dışında Güneş-tipi bir yıldızın yörüngesinde dolanan bir dış gezegene dair ilk keşfi mükafatlandırıyor. Bu keşifler dünyaya dair algımızı tamamen değiştirdi" ifadelerini kullandı.

'Nobel Haftası' dün Tıp Ödülü'nün açıklanmasıyla başlamıştı. Bu alanda bilim insanları William G Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg L Semenza ödüle layık görülmüştü.

Ödülün bilim insanlarına hücrelerin oksijenin uygunluğunu nasıl hissetiğini ve hücrelerin oksijenin uygunluğuna nasıl adapte olduğunu açıklayan çalışmaları sebebi ile verildiği belirtilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 15:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER