Mikroplardan elektrik üretilecek

Rusya’da kimyasal saldırı ya da sızıntılara karşı pseudomonas putida bakterisiyle bir savunma yöntemi üzerinde çalışılıyor

Mikroplardan elektrik üretilecek

Bilim insanları oksijen bulunmayan ortamlarda elektriksel bazı aktivitelerde bulunan bakteriler kullanılarak enerji üretilebileceğini keşfetti.

Mikroplar oksijen bulamadıklarında nefes alma işini elektron alıp verme biçimine dönüştürüyor.

İnsan midesinde, madenlerin dibinde ve hatta okyanusların altında bu işi yapıyorlar.

MİKROPLAR NELER YAPABİLİYORLAR?

Ralstonia metalliduran adlı mikrop toz halindeki altını birleştirerek katı hale getiriyor. Yani bu bakteri, gerçek bir “maden işçisi!”

Almanya’da geliştirilen bir sakız, yoğurtta bulunan l. anti-caries isimli bir bakteri içeriyor. Bu bakteri diş çürümelerine yol açan strepptococcus mutans mikrobunun birikmesini engelliyor.

Rusya’da kimyasal saldırı ya da sızıntılara karşı pseudomonas putida bakterisiyle bir savunma yöntemi üzerinde çalışılıyor…

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, HIV virüsüyle kanser hücrelerini yok etmeyi başardı!

Rhodoferax Ferrireducens bakterisinden yapılan biyo-piller ile bir kase şeker kullanılarak 60 watt’lık bir ampülün 17 saat boyunca yakılabildiği test edildi.

Pseudomonas putida isimli bir bakteriyse mayınların yerini gösteriyor.

Bakterilerin DNA’larına yüklenen bir programla birbirleriyle iletişim kurmaları da sağladı. Amaç milyarlarca bakteriyi tek merkezden, bilgisayar mantığıyla yönetmek ve görevlendirmek.

Sözcü'de yer alan habere göre bakteriler kimyasal silahlara karşı da kullanılıyor. Kimyasal silahlara mikrobik çözüm üretmek üzerine çalışan Rusya Bilimler Akademisi’nden Dr. Inna Ermako, genellikle yakma ve ziftle kapatma yöntemlerinin uygulandığını belirterek, bunların hem pahalı hem de çevreye zararlı olduğunu ifade ediyor.

Pseudomonas putida bakterisinin çevreye zarar vermeden ucuz bir yöntemle bu işlemi gerçekleştirebileceğini vurgulayan Ermakova, özellikle hardal gazı üzerinde çalışmış. Solunması halinde solunum sistemini deforme eden ve ciltte ağır tahrişe yol açan bu gaz ilk kez Birinci Dünya Savaşı’nda kullanıldı.

Dünyanın en güçlü yapıştırıcısı da yine bakteriden yapılıyor. Caulobacter crescentus bakterisi bir bozuk paranın üzerine üst üste dizilmiş dört otomobili dengede tutacak kadar güçlü! Yani kertenkeledir, midyedir derken bilim adamlarının bulduğu en güçlü yapışkan bir bakteri oldu. Providence Brown Üniversitesi’nde keşfedilen ve ıslak yerlerde bulunan bu bakterinin, özellikle tıbbi amaçla kullanılması düşünülüyor.

YAKIT PİLLERİNİ ÇALIŞTIRMAKTA KULLANILACAK

Bilim insanları bu mikropları yakıt pillerini çalıştırmakta ve lağım sularını arıtmada kullanmaya çalışıyor. Elektrik üretebilen bakteriler, hücreleri içinde elektron meydana getiriyor ve yüzey proteinleri üzerinden hücre dışı elektron iletimi (EET) denen bir mekanizma ile bu elektronları iletiyor.

Diğer tekniklerde ise hücrenin parçalanıp proteinlerin saflaştırılması gerekiyor. Bu çalışmada, daha hızlı ve daha az zarar verici bir yöntem kullanılmakta.

Yapılan araştırmalarda mikro-akışkan kanala çok küçük, mikrolitre düzeyinde bakteri varyantı ekilmiş ve saniyede 1 volt olmak üzere 0-80 V aralığında gerilimi artırmıştır.

Parçacık görüntüleme hız ölçümü yöntemi kullanılarak, sonuçtaki elektrik alanının hücreleri kanala doğru ittiği görülmüş ve oradan da geriye yönlendirildiği (diaelektroforez) ve olduğu yerde tutulduğu bulunmuş. Bazı bakteriler düşük, bazıları ise yüksek gerilimde tutularak tutulma geriliminin polarizlenebilirlik ile uyumlu olduğu tespit edilmiş.

Elektrokimyasal açıdan daha aktif olan bakterilerin daha yüksek polarizlenebilirlik değerine sahip olduğu sonucu ortaya çıkmış.

Araştırmayı yapan ekip, çalışmalarının geniş anlamda temiz enerji üretimi, biyo-iyileştirme ve biyo-yakıt üretiminde kullanılabilir olduğunu söylüyor.

Kaynak: Artı Gerçek

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER