Küresel İklimi Grev’i salgın yüzünden dijital alana taşındı

Türkiye’nin ilk dijital iklim grevinde bir araya gelecek iklim aktivistleri dünyayla eş zamanlı olarak hep birlikte “Bu evde iklim grevi var!” diyecek

Küresel İklimi Grev’i salgın yüzünden dijital alana taşındı

İklim krizine karşı başlatılan ‘Sıfır Gelecek’ kampanyası kapsamında 3 Nisan’da yapılması planlanan 5’inci Küresel İklim Grevi’nin koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamlarda gerçekleştireceği duyuruldu. 

İklim krizine karşı acil ve somut önlemler alınması talebiyle bir araya gelen, aralarında Yeryüzü Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Fridays For Future, Yeşil Düşünce Derneği ve Buğday Derneği’nin yer aldığı 10 kurum, bir süre önce başlattıkları “Sıfır Gelecek” kampanyası kapsamında 3 Nisan’da yapmayı planladıkları 5’inci Küresel İklim Grevi’ni koronavirüs salgını nedeniyle sokaklardan dijital ortama taşıma kararı aldı.
 
Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) hareketinin çağrı yaptığı Türkiye’nin ilk dijital iklim grevinde bir araya gelecek iklim aktivistleri dünyayla eş zamanlı olarak hep birlikte “Bu evde iklim grevi var!” diyecek.
 
Dijital ortama taşınan grevde, basın açıklamaları, konuşmalar, konserler de olacak.  Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayın ile başlayacak. 17.00’da ise, iklim aktivistleri çevrimiçi olarak pankartlarıyla birlikte buluşacak. Katılımcılar sorularını ve cevaplarını buradan iletebilecek. 
 
Greve destek vermek isteyenler ise, gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’da ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayınlanacak etiket üzerinden gündem kampanyası gerçekleştirilecek. 
 
Sanatçıların da dahil olacağı bu sosyal medya çalışmasında, sanatçılar canlı yayın ile mini konserler verecek ve yayınları sırasında sosyal medya çalışmasına destek olacaklar.
 
‘KRİZ ZAMANLARINDA BİRLİKTE OLALIM’
 
“Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz” diyen kampanya yürütücülerinin dijital iklim grevine dair yaptıkları çağrıda, “Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilemez olduğu. Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek,  önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek. Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor” denildi. 
 
ACİL EYLEME GEÇMEMİZ GEREKİYOR
 
Çağrının devamında şu ifadelere yer verildi: “Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz. 2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin ve yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu. 2020 yılının ilk büyük iklim grevine bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıkıyoruz. Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz. Tek başımızayız ama birlikteyiz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Seni de bunun bir parçası olmaya ve 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER