Karasu nehrinde ‘ÇED olumlu’ kararı iptal

Karasu nehrinde ‘ÇED olumlu’ kararı iptal

Karasu Nehri’nin üzerine yapılacak hidro elektrik santrali (HES) barajına verilen “ÇED olumlu” raporu, ‘balıkların strese dayanamayacakları’ gerekçesiyle iptal edildi.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre Ankara merkezli AK-EL Kemah A.Ş., Erzincan’ın Kemah ilçesinde Kemah Barajı ve HES projesi için dört yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED olumlu kararı aldı.

Şirket, aldığı “ÇED olumlu” kararıyla işe girişirken köylülerden bir kısmı Sivas İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtı.

Mahkeme Eylül 2015’te davacı köylülerin lehine karar verdi. Bu karar Danıştay tarafından da onandı. Şirket bu kez, raporda bir takım değişiklikler yaparak bakanlığa yeniden başvurdu. Bakanlık “ÇED olumlu” kararı verdi.

Yeni kararın iptali için ikinci dava Erzincan İdare Mahkemesi’nde açıldı.

Köylüler adına yapılan başvuruda, projenin hayata geçmesi halinde ortaya çıkacak sorunlara işaret edildi. Bakanlığa ve projenin sahibi AK-EL Kemah A.Ş.’ye karşı açılan davada “Proje gerçekleşirse, sosyolojik ve ekolojik yıkım dışında kamu zararı da oluşacak” dendi.

Baraj nedeniyle 21.6 kilometrelik demiryolu ve 19.8 kilometre uzunluğundaki karayolu ile NATO petrol boru hattının Alp-Skreyper istasyonunun sular altında kalacağı, 24 köyün etkileneceği kaydedildi.

Bölgede Alevilerin kutsal saydığı türbe ve mezarlıkların da su altında kalacağı belirtildi. Proje kapsamında 25 bin 385 ağacın kesileceği, baraj nedeniyle suyun derinliğinin azalacağı, balıkların durgun su sistemine uyum sağlayamayacakları ifadeleri yer aldı.

Mahkeme, tarafların delil ve savunmalarını aldıktan sonra ÇED olumlu kararının iptaline karar verdi.

Revize edilen ÇED raporunun, alınacak önlemler ve yapılacak işlemler için somut bilgiler içermediği vurgulandı.

Kararda, projenin hayata geçmesi sonrası balıkların hangi derelerde üreme şansı bulacaklarına ilişkin bir bilginin rapora girmediği, projenin Karasu Nehri üzerindeki sucul ekosistemin bütüncül yapısını bozacağı görüşü yer aldı.

Kararda “Bölgenin biyo çeşitliliğinin korunması için balık asansörünün yapılıp yapılmayacağı belli değil” denerek balıkların nasıl taşınacağının belli olmadığı ifade edildi.

Balıkların konteyner içerisinde kaç kilometre ve ne kadar zamanda taşınacağının belli olmadığı belirtilerek bu strese dayanamayacakları ifade edildi.

Davalı tarafların, bu kararı temyiz etme hakları bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER