İstanbul'daki baraj havzalarından 40 ton atık toplandı

Bu atıkların yaklaşık yüzde 45’i yani 17,5 tonu evsel atık

İstanbul'daki baraj havzalarından 40 ton atık toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden yararlanarak baraj havzalarında temizlik çalışması yaptı.

İSTAÇ ekipleri, 2 hafta içinde İstanbul il sınırları içindeki 7 baraj havzasını atıklardan arındırdı. Bilindiği gibi İstanbul’un su gereksinimi, toplam 10 barajdan sağlanıyor. Ancak, bunlardan sadece Terkos, Sazlıdere, Ömerli, Büyükçekmece, Elmalı, Darlık ve Alibey barajları il sınırları içinde kalıyor.

Baraj havzalarının temizlenmesi sırasında 1400 personel ve 200 araç görev aldı. Temizlik çalışmalarında baraj havzalarından toplam 40 ton atık çıktı. Bu atıkların yaklaşık yüzde 45’i yani 17,5 tonu evsel atık. Evsel atıkları, sırasıyla 8,5 ton ile cam, 7,5 ton ile plastik, 4,5 ton ile metal ve 2 ton ile kâğıt izledi. Toplanan atıklar, İBB tesislerinde bertaraf edildi.

İMAMOĞLU: TEMİZ TUTMAYA ÖZEN GÖSTERELİM

Yapılan çalışmaları sosyal medya hesaplarından kamuoyuna duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Su seviyesinin düşmesini fırsat bilerek bütün baraj havzalarını temizledik, 40 ton çöp topladık. Şimdi yağmurlar tertemiz havzalara doluyor. Barajlarımızın çevresini temiz tutmaya ve suyumuzu tasarruflu kullanmaya özen gösterelim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER