Halk kazandı: Karaburun’da RES şirketinin lisansı iptal

Lisans iptali kararını Danıştay onayladı

Halk kazandı: Karaburun’da RES şirketinin lisansı iptal

İzmir’deki rüzgar enerjisi santrali (RES) projesini yapan firmanın lisansının iptali kararı Danıştay’da onanarak kesinleşti.

Karaburun Çevre Kültür ve Turizm Birliği ve Karaburun Kent Konseyi temsilcileri, Karaburun RES Projesi’ni gerçekleştiren firmaya karşı üretim lisansının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi de başvuruyu haklı buldu. Kararla 47 ilave türbinin ÇED dosyasındaki koordinatlarından farklı yerlerde gösterildiği ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) buna rağmen tadil ettiği üretim lisansını iptal edildi.

EPDK kararı temyize götürdü. Danıştay 13’üncü Dairesi tarafından karar bozularak üretim lisansı yeniden geçerli hale geldi.

Karaburunlu davacıların avukatı Cem Altıparmak tarafından bozma kararının kaldırılması ve bir önceki iptal kararını onanması için yeniden aynı daireye başvuruda bulunuldu.

Danıştay 13’üncü Dairesi, kendisinin verdiği bozma kararını kaldırarak Ankara 8’inci İdare Mahkemesi’nin üretim lisansını iptal eden kararını onadı.

Kararın onanmasının ardından Karaburun Kent Konseyi şunları kaydetti:

“Böylesi, doğaya, insana hoyrat bir uygulamayla yenilebilir-temiz enerji adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın kısacası Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz. Danıştay’ın bu kararıyla birlikte Lodos Karaburun Elektrik A.Ş.’nin hukuken geçerli ve yürürlükte olan bir üretim lisansı kalmamıştır. Firmanın geçerli bir üretim lisansı olmadığı sürece ÇED başvurusunda bulunması ve bu başvuruya ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED sürecini başlatması, ÇED hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verebilmesi hukuken mümkün değildir.”

Kaynak: Diken

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 14:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER