Güney Kore, Kanal İstanbul'a talip

Erdoğan'ın Güney Kore’ye yapacağı ziyarette konunun gündeme geleceği bildirildi

Güney Kore, Kanal İstanbul'a talip

Güney Kore, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ardından Kanal İstanbul projesine de talip oldu. Yakın zamanda ihalesinin yapılması planlanan proje, Erdoğan'ın önümüzdeki hafta yapacağı Güney Kore ziyaretinde detaylı olarak ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararının alınmasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini önümüzdeki hafta Özbekistan ve Güney Kore’ye yapacak.

Hürriyet'in haberine göre Erdoğan’ın ikinci durağı dünyanın önemli ekonomilerinden birine sahip olan Güney Kore olacak. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in Mavi Saray’da ağırlayacağı Erdoğan, burada da mevkidaşıyla bölgesel konuları ve ikili ilişkileri değerlendirecek.

Seul’de Türkiye-Güney Kore İş Forumu’na katılacak olan Erdoğan’ın Güney Kore’de Samsung, LG, Hyundai, Daewoo, Daelim, Hanwha, birçok otomobil firmasına iç aksam üreten Seoyon, Hana Yatırım Bankası gibi birçok dev şirketle görüşmesi planlanıyor. Yıllık piyasa hacimleri toplamda trilyon dolarları bulan dev şirketlerin birçoğunun Türkiye’de ciddi yatırımları bulunuyor.

Erdoğan’ın bu yatırımların devamı ve arttırılması noktasında mesajlar vermesi de bekleniyor. Erdoğan’ın temaslarında Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon’ın talip olduklarını açıkladığı Kanal İstanbul Projesi de konuşulacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 21:48

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER