Fazıl Say, Kaz Dağları için sahnede: Yaşatmaktan yana olmalıyız

Kaz Dağları’nda madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan çevre mücadelesi sürüyor

Fazıl Say, Kaz Dağları için sahnede: Yaşatmaktan yana olmalıyız

Kaz Dağları’nda devam eden madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan çevre mücadelesi sürüyor. Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, çevre katliamına dikkat çekmek amacıyla bugün Kaz Dağları’nda konser verdi. Say, “Bugün Türk halkıyla gurur duydum” dedi.

Çanakkale Belediyesi’nin çevrecileri alana ulaştırdığı otobüsler ise birden fazla polis kontrol noktasından geçirildi.

Konser öncesi binlerce kişi, Atikhisar Barajı su toplama havzasında süren ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ alanında toplandı.

Resitalde Say, eserlerinden bölümleri piyanosuyla icra etti. Sanatçı, ayrıca dünya klasiklerinden bazı eserleri dinleyenlerin beğenisine sundu.

Fazıl Say konser sonrası ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ kamp alanındaki kitleye seslenerek, “Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24. gününde. İlk günden itibaren burada bulunanlara, doğayı savunanlara da teşekkür ederim. Onlar hepimizi yönlendirdiler. Bu konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Bu gezegende insanlar olarak gelecek için bir şeyler bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan, yaşamaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GÖKHAN: BİR AVUÇ ALTIN İÇİN EKOSİSTEM YOK EDİLİYOR

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “Homeros İlyada’da tanrıların savaşı Kaz Dağları’ndan izlediğini yazar. Dünyanın en önemli efsanelerine ev sahipliği yapmış bir alandasınız. Burada kurdu, kuşu, sincabı, ağacıyla bir ekosistem katlediliyor. Ne için, bir avuç altın için… Altımıza dinamit yerleştiriliyor, bir neslin, birkaç neslin geleceği karartılıyor. Bugün şehrimize ‘Kaz Dağları’ hepimizin diyerek gelen hepiniz hoşgeldiniz” diyerek, eylemcileri selamladı.

Alamos Gold firmasının maden faaliyetleri sonrası bölgeye verdiği zarara tepki olarak Kaz Dağları’nda başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti, 26 Temmuz’dan bu yana devam ediyor. Eylemciler, bölgedeki maden faaliyetlerinin durması talebiyle Kirazlı’da günlerdir nöbet tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER