Denize mazot sızdı, Urla Limanı kapatıldı

İzmir'in Urla ilçesinde denize mazot sızdığı için liman kapatıldı

Denize mazot sızdı, Urla Limanı kapatıldı

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla Yerleşkesi’nde ısınmada kullanılan fueloil tankının vanasındaki arıza sızıntıya neden oldu. Buradan sızan yakıt, yağmur suyu tahliye kanalıyla, Urla’da teknelerin de bağlı bulunduğu iskeleye aktı.

Dün akşam saatlerinde yaşanan bu olay sonrasında, yurttaşların ihbarıyla hem üniversite hem de özel bir firma temizleme çalışmalarına başladı. İlk olarak iskelenin giriş bölümünden yakıtın açık denize yayılmaması için solvent barlarla kapatıldı. Ayrıca su yüzeyine özel maddeden yapılmış olan petler atıldı.

Barlar ve petlerin, deniz suyunu çekmediği sadece fueloil gibi petrol ürünlerini çekmek için özel olarak yapıldığı açıklandı. İskelede demirli bulunan 80 tekne de, kirlilikten etkilendi. Üniversitenin teknelerin temizliği için de sahipleriyle bağlantıya geçtiği öğrenildi.

Temizlik çalışmalarını sürdüren şirketin Ege Bölge Koordinatörü Eymen Gök, çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini, en kısa sürede de denizi tamamen temizleyeceklerini ifade etti.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 12:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER