Dehalığın belirtisi olan 6 madde

Journal Health Psycoholgy isimli dergide tembel insanların da zeki olduğu yapılan bir araştırmayla ispatlanıyor

Dehalığın belirtisi olan 6 madde

Kendi kendine konuşan insanlara artık deli değil dahi denilecek.

Birçok üniversitenin dehalıkla ilgili araştırmaları altı başlıkta sıralandı.

Karar’ın haberine göre, ilk çocuk olmak, müziğe olan ilgi ve tembellik diğer insanlara göre daha zeki olmanın ipuçlarını veriyor.

İşte o özellikler:

1- Gece kuşu olmak

Diğer insanlara kıyasla geç saatlere kadar ayakta olanların üstün zekalı olduğu düşünülüyordu. Madrid Üniversitesi’nde bin gencin katılımıyla yapılan araştırmada, geceleri uyanık olan kişilerin daha zeki olduğu ortaya çıktı.

2- Ailenin en büyüğü

Science bilim dergisinde yayımlanan ve Norveçli bilim insanları tarafından 250 bin erkek üzerinde yapılan araştırmada, ailenin en büyük çocuklarının diğerler üyelerine göre IQ’sunun daha yüksek çıktığı kaydedildi.

3- Kendi kendine konuşmak

Zeka konusunda bir başka gösterge ise kendi kendine konuşmak. İngiltere’nin Bangor Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma, IQ’su yüksek insanları incelediklerinde içlerinde kendi kendine konuşanların yoğunlukta olduğunu gösterdi.

4- Enstrüman çalabilme

Dahilik yoluna giden yolda diğer bir adım da enstrüman çalabilmek. Herhangi bir müzik aleti çalanların, müzikle ilgilenmeyenlere göre yabancı dili daha rahat öğrendiği ortaya çıktı. Endişe etmeyin bir enstrümanı öğrenip unuttuysanız da bu özellik hâlâ geçerli.

5- Tembellik

Journal Health Psycoholgy isimli dergide tembel insanların da zeki olduğu yapılan bir araştırmayla ispatlanıyor. Ancak bu kişilerin tembellik nedeniyle sağlıksız yaşaması sahip oldukları gizli dehanın bedeli olsa gerek.

6- Tevazu

Amerikan Cornel Üniversitesi ise dehaların aslında kendilerini olduğundan daha az zeki ve yetenekli olarak gördüğünü öne sürdü. Eğer bu özelliklerin birçoğunu taşıyor fakat bunun bilincinde değilseniz, dehanızın farkında olmadan bir yaşam sürüyorsunuz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 10:24

YORUM EKLE
YORUMLAR
Anan
Anan - 1 yıl Önce

Hepsi bende var ama dahi değilim :|

SIRADAKİ HABER