Danıştay yerel mahkemenin kararını onadı: HES'te davayı Şavşat kazandı

Böylece bölgede HES yapımının önü kapanmış oldu.

Danıştay yerel mahkemenin kararını onadı: HES'te davayı Şavşat kazandı

Danıştay, Artvin’in Şavşat ilçesi Meydancık Köyü’nde yapımı planlanan Çağlayan Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu’ kararını iptal eden yerel mahkeme kararını onadı. Bakanlığın onama kararına yaptığı itiraz da reddedildi. Böylece bölgede HES yapımının önü kapanmış oldu.

Çağlayan Köyü’ndeki Meydancık Deresi üzerine kurulması planlanan 22,67 megavat gücündeki Çağlayan HES Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘ÇED olumlu’ raporu vermişti. Bunun üzerine, Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde 26 kişi, Bakanlığın ÇED raporunun iptali istemiyle 3 yıl önce Rize İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtı.

Bölge halkı iptal davası başvurusunda ÇED raporunda planlanan faaliyetin çevresel etkilerinin yeterli düzeyde veri ve belgeye dayandırılmadığı, membada su haklarının korunmadığı, ÇED sürecinde bilgilendirme usullerine uyulmadığı, aynı vadide arka arkaya var olan diğer HES projelerinin gizlendiği, sucul yaşam ve faunaya müdahalede bulunulduğu, tarımsal sulamaya ilişkin veriler bulunmadığı, havza planlaması yapılmadığı ve can suyunun yetersiz olduğu belirtildi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Rize İdare Mahkemesi, geçen yıl Temmuz ayında bilirkişi heyetinin de benzer doğrultuda raporu üzerine bakanlığın, ‘ÇED olumlu’ raporunu hukuka aykırı bularak iptal etti. Karar üzerine Danıştay’a itirazda bulunuldu. İtirazı değerlendiren Danıştay, yerel mahkeme kararını onadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, onama kararına karşı temyiz başvurusunda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, onama kararına karşı ‘yürütmeyi durdurma’ talebini reddetti. Böylece bölgede HES yapımının önü kapanmış oldu. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 08:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER