Alamos Gold'un taşeronu Doğu Biga Madencilik: Madeni açmak için üç-beş ay daha bekleriz sorun değil

Ahmet Şentürk, 'Su ve Vicdan Nöbeti' tutan çevrecilere yönelik açıklamalarda bulundu

Alamos Gold'un taşeronu Doğu Biga Madencilik: Madeni açmak için üç-beş ay daha bekleriz sorun değil

Kaz Dağları’nda altın çıkarmak isteyen Alamos Gold'un taşeronu, Doğu Biga Madencilik Şirketinin genel müdürü Ahmet Şentürk, 'Su ve Vicdan Nöbeti' tutan çevrecilere yönelik açıklamalarda bulundu. Şentürk ayrıca maden çalışmasının başlayacağını söyleyerek 60 yıllık ruhsatlarının olduğunu belirtti.

İzinlerinin olduğunu söyleyen Şentürk, “2019 yılı itibariyle izinlerin tamamı verildi. Projemizin hiçbir problemi yok. Cevherin her türlü hakkı bizde. Biz sabırlıyız. Türkiye Cumhuriyeti devleti hakkımızı verecek. Yer altı kaynağı var. Yapacağımız madencilik belli. Çevreye en duyarlı projeye sahibiyiz. Bakanlık siyasi bir makamdır. Ağaçların kesildiğini görünce inşaat başladı dedim. Normal karşılıyorum. Ben o görüntüyü izah etmek zorundayım. Yerin altı da üstü de bir doğal kaynak" diye konuştu.

DW Türkçe’den Serkan Ocak’a konuşan Şentürk, bölgedeki ağaç katliamından sonra altın madeni çalışmalarının durdurulması için başlayan ve 425 gün boyunca devam eden ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne ilişkin, “Su ve Vicdan Nöbeti vesaire falan filan. Herkes her şeyi yapma hakkına sahiptir. Gelir çadırını kurar. 400 gün mü ne beklediler. İstediği kadar beklesin, herkesin gösteri yapma hakkı var. Konser verilebilir. Bunlara farklı anlamlar yüklemem. Biz madenciyiz, sabırlıyız. Bizim madenimiz 30 milyon yıl bekledi, 30 yıldır bekliyoruz madeni açmak için. Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER