İstanbul Bilgi Üniversitesi, Prof. Dr. Balıkçıoğlu'nu Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği haberleri üzerine akademisyeni işten çıkardı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu'nu “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ettiği haberleri üzerine akademisyeni işten çıkardı.

Üniversite çıkarma kararını internet sitesinden yaptığı şu açıklamayla duyurdu:

"15 Haziran 2016 tarihinde bazı medya organlarında yer alan ve bir ders sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren ifadeler kullandığı belirtilen Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.

İletişim Fakültemizde Bahar 2016 döneminde ders saati ücretli olarak çalışan öğretim elemanı Prof. Dr. Balıkçıoğlu’nun üniversitemizle ilişiği; bahsi geçen konunun, Rektörlüğümüze intikalini takiben kesilmiştir. İlgili kişinin an itibari ile kurumumuz ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Rektörlüğümüz konunun detaylarının incelenmesi ve gerekli hukuki soruşturmaların yapılması talimatını, ivedilikle, vermiştir."

SABAH GAZETESİ HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Prof. Balıkçıoğlu, derslerinde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ettiği, “Türklüğü aşağıladığı” ve öğrencilere Tevrat ile İncil okumalarını tavsiye ettiğine dair haberler Sabah gazetesinde yer almıştı.

Haberde “Milli değerlere ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret eden Zeynep Sayın Balıkçıoğlu bununla da yetinmedi”, “Bilgi Üniversitesi yönetimi tarafından, Profesör Bedra Zeynep Sayın Balıkçıoğlu'na yönelik herhangi bir yaptırım uygulanmadığı ortaya çıktı” gibi ifadelerle akademisyen hedef gösterilmişti.

Kaynak: Bianet