Bu yıl 60 ülkeden 450 belgeselin başvurduğu Türkiye'nin tek ekolojik temalı belgesel festivalinde 14 filmin başvurduğu ve Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü Belçika’ya gitti. Ölümcül asbest endüstrisi hakkında hakikati öğrenmek için araştırmalar yapan yönetmen Daniel Lambo’nun çektiği “Nefessiz” (Breathless) filmi aldı. Bu kategorideki ikincilik ödülünü Ayşegül Selenga Taşkent’in yaptığı “Ovacık” belgeseli kazanırken, üçüncülük ödülü ise Christopher Walker’ın “Her Yönden Mızraklar” (Spears From All Sides) filminin oldu. Ayrıca bu kategoride Fransız yapımı “Coğrafyacı ve Ada” belgeseli mansiyon ödülü aldı.

Atlantik Okyanusu’ndeki küçük bir Portekiz adasındaki çevre mücadelesini İtalya yapımı “Batan Güneşin Doğuşu” filmi ise Gaia Öğrenci ödülünü kazandı.

Bozcaada Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen geceye Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’ın yanısıra yerli ve yabancı birçok sanatçı katıldı. Adalıların ve sanatseverlerin de geniş katılım gösterdiği ödül töreni öncesinde Bulutsuzluk Özlemi’nin solisti Nejat Yavaşoğulları’nın akustik olarak sunduğu üç şarkılık mini konser geceye renk kattı. Yavaşoğulları, “Dünyada eşi benzeri pek bulunmayan böyle bir festivalin ödül töreninin açılışını yapmak bana düştü. Çok güzel filmler izledik, bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

BÜYÜK ÖDÜL ASBEST KONUSUNUN GEÇTİĞİ “NEFESSİZ”E

Uluslararası Yarışma kategorisindeki ödülleri Julia Lazarus, Dimitris Koutsiabasakos, Maja Gogojeviç ve Prof. Dr. Naci Güçhan’dan oluşan jüri açıkladı. Fethi Kayaalp adına verilen verilen birincilik ödülünü kazanan “Nefessiz” filmi için jüri, “Çok uluslu şirketlerin insan hayatını nasıl etkilediğini özgün ve ikna edici şekilde anlatan ve kişisel bir hikâyeyi  küresel bir trajediyle birleştiren bir film” açıklamasını yaptı. Yönetmen Daniel Lambo festivalde olmadığı için ödül Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz tarafından Petra Holzer’e takdim edildi.

TAŞKENT: DÖNÜŞÜM UFAK YERLERDEN BAŞLAYACAK

Türkiye’nin ilk komünist belediye başkanlığını kazanan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık belediyesinde gerçekleştirdiklerini anlatan Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık” filmi Uluslararası Yarışma kategorisinde ikinciliği kazandı. Jüri, “İnsanların dayanışmasını ve umudu konu alan dokunaklı bir hikâyeye ait. Film bize politik paradigmaları, yöntemleri soruları ve cevapları toplum yararına değiştiren ve dönüştüren belediye başkanını tanıtıyor” açıklamasını yaparken ödülü filmin yönetmeni Ayşegül Selenga Taşkent ve görüntü yönetmeni Delizia Flaccavento festivalin ana sponsoru Bores AŞ yönetim kurulu başkanı Önder Demirer’in elinden aldı. Yönetmen Taşkent ödül sonrası yaptığı açıklamada, “Dünya Prömiyerini Bozcaada’da yaptığımız bu festivale katıldığınız için teşekkür ederiz. ‘Dönüşüm nasıl gelecek’ diye soruyorlar. Ovacık gibi, Bozcaada gibi küçücük yerlerde tarımsal, sanatsal, sinemasal devrimlerin yapıldığı yerlerden dönüşüm gelecek” sözleri izleyicilerden alkış aldı.

BU YIL BİR DE MANSİYON ÖDÜLÜ VERİLDİ

Bu kategorideki üçüncülük ödülü ise “Her Yönden Mızraklar” filmine giderken jüri bu ödülü bu filme verme sebeplerini, “İnsan ve doğa arasındaki hakiki ilişkiyi güçlü tasvirlerle anlatan, tehdit edilen yerli halkın sesine odaklanan ve arşiv görüntülerle süregeln yıkıma çarpıcı olarak tanıklık eden belgesel” olarak niteledi. Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Erkan Yavuz yönetmen Christopher Walker’a üçüncülük ödünü takdim etti.

Uluslararası Yarışma kategorisinde bu yıl bir de mansiyon ödülü verildi. Fransız yapımı “Coğrafyacı ve Ada”nın yönetmeni Christine Bouteiller ödülü Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’ın elinden aldı.

ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ ‘BOZCAADA FORUM’ ADINA VERİLDİ

Lalehan Öcal, Melis Birder ve Marvin Entholt’tan oluşan Gaia Öğrenci Jürisi, bu kategorideki birincilik ödülünü “Titizlikle işlenmiş görüntü ve sesiyle baştan sona ilgi çekmeyi başaran bu film, sakin ritmiyle uzak bir adanın tabiatı ve insanıyla yakın bir ilişki kurmamızı sağlıyor. Denize, toprağa ve hayvanlara verdiğimiz zararı şiirsel bir dille anlatmanın yolunu buluyor. Bunu karşın seyirciyi de çaresiz bırakmıyor. Mücadeleye devam etme gücünü bulan karakteriyle ilham veriyor. Filmin adı da umut dolu zaten” açıklaması ile Julie Hössle’nin yönetmenliğini yaptığı İtalya yapımı “Batan Güneşin Doğuşu” filmine verdi.

Ödülü takdim eden Prof. Dr. Necati İnceoğlu, “Bozcaada Forum adına bu ödülü veriyorum. Forum gönüllü olarak insanların oluşturduğu bir topluluk. Bu zamana kadar Bozcaada’da iki önemli gelişmede öncü oldu. Birincisi birkaç yıl önce çıkartılmak istenen İmar Yasası’nın durdurulması konusunda verdği çabaydı. Diğeri ise yakın zamanda adanın tüm koylarının tesisleşmeye açılmak istendiğinde gösterdiği tepki sayesinde bu ihale sürecinin durdurulmasıydı” dedi.

Dört gün boyunca iki salonda gösterilen ekoloji temalı 61 belgeselin yanısıra etkinlikler ve çocuk atölyeleriyle dolu bir program sunan BIFED’in bu yılında İtalya’nın en önemli yönetmenlerinden sayılan Fabrizio Lazzaretti ile Alberto Vendemmiati iki gün üst üste gösterilen çarpıcı filmleri sonrasında izleyicilerle geniş bir sohbet gerçekleştirdiler.

İŞTE ÖDÜL ALAN FİLMLER!

Fethi Kayaalp adına verilen “Uluslararası Yarışma Ödülü”nü kazananlar

  1. Nefessiz (Breathless), Daniel Lambo, Belçika
  2. Ovacık,  Ayşegül Selenga Taşkent, Türkiye
  3. Her Yönden Mızraklar (Spears From All Sides), Christopher Walker, ABD – Ekvador

Mansiyon: Coğrafyacı ve Ada (The Geographer and the Island), Christine Bouteiller, Fransa

Gaia Öğrenci Ödülü’nü kazanan film

  1. Batan Güneşin Doğuşu (Rising of the Setting Sun), Julie Hössle, İtalya