Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ukrayna'da bulunan Amerikan vatandaşlarının ülkeden bir an önce ayrılması uyarısını tekrarladı.

NBC televizyonuna verdiği mülakatta Biden "Burada terörist bir organizasyonla uğraşmıyoruz. Dünyanın en güçlü ordularından biriyle karşı karşıyayız. Durum çok farklı ve her an kontrolden çıkabilir," ifadelerini kullandı.

Ukrayna'daki Amerikan vatandaşlarını tahliye için bu ülkeye asker gönderme gibi bir senaryo olup olmadığı sorusuna Biden "Hayır yok, Amerikalılar ve Ruslar bir birine ateş etmeye başlarsa dünya savaşı çıkar," dedi.

Şu anki durumun geçmişten tamamen farklı olduğunu vurgulayan Biden, "Putin, Ukrayna'yı işgal edecek kadar aptal olabilir ama işgal ettiğinde Amerikan vatandaşlarını tehlikeye atma konusunda bir şey yapmayacak kadar da akıllı" dedi.

Bunu Putin'in kendisine söyleyip söylemediği sorulduğunda ise Biden "Bunu söylemem gerekmiyordu. Bu konuda daha önce konuştum. O da biliyor," ifadelerini kullandı.

BERLİN'DEN SONUÇ ÇIKMADI

Geçen ay Paris'te bir araya gelen Alman, Fransız, Rus ve Ukraynalı diplomatlar hafta içerisinde Berlin'de tekrar bir araya geldi fakat toplantıdan somut bir sonuç çıkması.

Katılımcılar 2015 yılında imzalanan Ukrayna ordusu ve Rus destekli ayrılıkçılar arasındaki sıcak çatışmaları durduruan anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunda ilerleme kaydedilmediğini aktardı.

İngiliz Dışişleri Bakanı Liz Truss ile bir araya gelen Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da İngiliz Bakanla açıktan restleşerek ortak basın toplantısını terk etmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bir kere daha Rusya ile sorunları diplomatik yollardan çözme önerisinde bulundu.