ABD, Ukrayna'ya birkaç ay içinde 31 gelişmiş M1 Abrams tankı tedarik edeceğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında Ukrayna'ya 31 adet M1 Abrams tankı ve 8 adet M88 tank kurtarma aracı temin edileceğini söyleyerek, tankların Ukraynalıların "açık arazide manevra yeteneklerini geliştirmelerine" yardımcı olması için gerekli olduğunu belirtti.

Reuters'un aktardığına göre Biden, ABD'nin Ukrayna askerlerini mümkün olan en kısa sürede eğiteceğini de sözlerine ekledi.

ALMANYA'YA TEŞEKKÜR

Biden, Ukrayna'ya Leopard 2 tankları tedarik etme kararından dolayı Almanya'ya teşekkür ederek şöyle konuştu:

"Uzun süredir söylüyorum. Rusya'nın beklentisi birliğimizi koruyamayacağımız yönünde. Rus saldırılarına karşı savunmayı uzun vadede güçlendirmeleri lazım. Buradaki verdiğimiz destek hayati öneme sahip. ABD'nin 31 Abrams tankı göndereceğini açıklıyorum. Gönderdiğimiz tank sayısı bir Ukrayna taburuna eşdeğer. Cephede gereken eğitimleri sağlayacağız. Ukrayna askerini eğitmeye başlayacağız. Avrupa'nın iki tabur Tank desteğini de öncelik edecekler. Kolektif desteklerine teşekkürler.

Almanya ciddi katkı sağladı. Ukrayna'yı desteklemek dünya çapında bir sorumluluktur. Geçtiğimiz hafta Almanya'da temas grubu toplandı. Hepsi Ukrayna'nın bağımsız kalmasını sağlamak istiyor. Koalisyonun her üyesine teşekkür sunuyorum. Almanya'dan bir patriot hava savunma bataryası gidecek, Hollanda da bunu yapacak.

'PUTİN EN BAŞINDAN BERİ YANILDI'

Polonya zırhlı araçlar gönderiyor. Litvanya hava savunma sistemleri gönderiyor. Finlandiya'nın NATO'laşma süreci söz konusu oldu. Bunların amacı Rusya'nın vahşi saldırısını engellemek. Bu Rusya'ya yönelik saldırgan bir tehdit içermiyor. Rusya ait olduğu yere gitse savaş biter zaten. Adil ve kalıcı olarak bitmesini istiyoruz. 143 ülke BM Kurulu'nda imza attı. Amerika müttefikleriyle omuz omuza duruyor.

Putin Avrupa ve Amerika'nın zayıflamasını bekledi. En başından beri yanıldı. Biz birlik içerisindeyiz. Hala kararlıyız. Tanklar da bizim vazgeçmeyeceğimizi gösteriyor. Ukrayna saldırganlığa karşı savaş yürütüyor. Bu özgürlükle ilgili bir mesele."

ORDU EĞİTİLECEK

Karar hakkında gazetecilere bilgi veren üst düzey yönetim yetkilileri, Abrams tanklarının teslim edilmesinin aylar alacağını söyledi ve hareketi Ukrayna'nın uzun vadeli savunmasını sağlamak olarak nitelendirdi.

Ukrayna ordusunun üyeleri, henüz belirlenmemiş bir yerde Abrams tanklarını kullanma konusunda eğitilecek.

Almanya, aylardır tartışmaların odağında olan Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya göndereceğini ayrıca diğer ülkelerin Ukrayna'ya bu tankları gönderebilmesi için yeniden ihracat izinlerini de onaylayacağını bugün resmen duyurmuştu.

Dün ülke basınına konuşan ABD’li yetkililer, Washington’ın Almanya ile diplomatik bir anlaşma kapsamında Ukrayna’ya tank tedarik etmeye meyilli olduğu belirtmişti.