Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgede ateşkese giden yolda bugün gerginliğin ciddi derecede düşürülmesini beklediğini iletti.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ve Netanyahu'nun bugün Gazze'deki olayları ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmede, İsrail'in "Hamas ve diğer terör elementlerinin kapasitelerini düşürmedeki sürecinin" yanı sıra, bölgede gerginliğin azaltılması konusunda bölge ülkeleri ve ABD'nin diplomatik girişimlerinin de konuşulduğu aktarıldı

Açıklamada, "Başkan Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya bölgede ateşkese giden yolda bugün gerginliğin ciddi derecede düşürülmesini beklediğini iletti" bilgisi yer aldı.

ABD Başkanı Biden, bugüne kadar İsrail ve Filistin'le ilgili yaptığı açıklamalarda taraflı davranmakla ve İsrail'in işlediği suçları görmezden gelmekle suçlanmıştı.

Biden'ın dünyadan tepki alan tutumu ABD'de de kendi patisi dahil olmak üzere birçok kesim tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu.