ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un açıklamalarının ardından bir paylaşım yaptı.

Biden, "G-7 yıkıcı yaptırımlarda anlaştı" dedi.

Johnson'un, "Rusya'ya daha önce uygulamadığımız en ağır yaptırımları uygulayacağız. Büyük Rus bankalarının varlıklarını donduracağız" sözleri sonrası ABD'den de yaptırım açıklaması geldi. .

Biden, ulusal güvenlik konseyini Ukrayna’daki gelişmeler gündemiyle topladı. Toplantı sonrası Biden, ABD ve müttefiklerinin Rusya'ya uygulayacağı yeni yaptırımları duyurdu. Biden, "G7 liderleri Rusya’ya sert ve yıkıcı yaptırım paketleri üzerine anlaştı" dedi.

Biden'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Putin bu savaşı tercih etti. Şimdi kendisi ve ülkesi bunun sonuçlarına katlanacak"

"RUSYA ORDUSUNUN FİNANSMANINI KISITLAYACAĞIZ"

"Güçlü yaptırımlar verdim ve yeni sınırlamalar getirdim. Bu yaptırımları özellikle tasarladık ki uzun vadeli etkisi güçlü olsun. G7 liderleri ile konuştum ve hepimiz tümüyle anlaştık. Rusya'nın dolar, pound ve yen üzerinden işlem yapmasını engelleyeceğiz."

"Rusya borsası yüzde 50 oranında değer kaybetti. Şimdi Rus merkez bankasını engelliyoruz. 1 trilyon dolar değerindeki varlığını donduruyoruz. En büyük bankalarının varlığını donduruyoruz. 4 tane daha bankalarını bloke ettik ABD'deki tüm varlıkları dondurulacak."

"EKONOMİK OLARAK REKABET ETMELERİ BİTECEK"

"Ekonomik olarak rekabet etmeleri bitecek. Dahasını da yapacağız. Buradaki ekonomik yaptırımların ötesinde. Yarın NATO'da zirve yapılacak. Bir sonraki adımda NATO ittifakımızın tüm hususlarını bir araya getireceğiz. Bizim güçlerimiz Rusya ile Ukrayna'da çatışmaya girmeyecek. Ama NATO müttefiklerimizi kesinlikle doğuda koruyacağız. NATO şu an her zamankinden daha kararlı. Birimize olan saldırı hepimize olacak şekildedir."

"Savunma Bakanım ve Genel Kurmay ile konuştuk. Yanıt verdikçe elimizdeki her aracı kullanacağız. Küresel enerji tedarikini bozmayacağız. Eğer Rusya siber saldırılarda bulunursa buna da yanıt vermeye hazırız. Aylardan beri özel sektör ve siber sektörle çalışıyoruz. Rusya'nın siber saldırılarına karşı da kendimizi koruyacağız. Bu çatışmanın ilk günlerinde Rus propagandası buradaki askeri operasyonları başarılı göstermeye çalışıyor."

"Putin burada dünyamızın geleceğine ihanet etti ve bunları güçle ele geçirmek istedi. Uluslararası seviyede öncelik vereceğiz. Tarih Putin'in tercihlerini yazacak. Bu gereksiz bir savaş. İnsanlık onuru ve özgürlük daha güçlü değerler. Bunlar Putin gibi ve müttefikleri gibi tiranlar tarafından bastırılamaz. Özgürlük kazanacaktır."

"YAPTIRIMLARIN ETKİ GÖSTERMESİ İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR"

"Kimse yaptırımların bazı şeyleri engellemesi beklentisi içerisinde değildi. Yaptırımların etki göstermesi için zamana ihtiyaç var. Rus halkının da burada olup biteni fark etmesi önemli. Yaptırımlar olduğu için çekilme kararı almayacak Putin, batı dünyasının birleşip birleşmediğini görmek istiyor ve biz de birleşeceğiz."

"Elimizdeki tüm araçları kullanacağımızı söylemek istiyorum. Amerikan halkını ve işletmelerini benzin fiyatlarına karşı korumak için. Amerikan halkının ve şirketlerinin bundan zarar görmesini istemiyorum. Sıkı şekilde enerji tedariğini takip ediyoruz. Temel petrol üretici ve tüketici ülkelerle irtibat halindeyiz. Tüm dünyadaki ülkelerle aktif şekilde işbirliği içinde çalışıyoruz."

"Benzin fiyatları nezdinde sıkıntıların azaltılması için elimden geleni yapacağım. Mutlaka bir yanıt gerekiyordu. Biz özgürlüğün yanındayız ABD olarak. Geçtiğimiz hafta söylediklerimi yenilemek istiyorum. Rusya eğer şirketlerimize siber saldırıda bulunursa yanıt vermeye hazırız."

"Dün gece sayın Zelenskiy'le görüştüm. Kendisine teminat verdim. ABD'nin Ukrayna halkına destek vereceğini söyledim. Oradaki insani acıların dindirilmesi için yardım edeceğiz. Tarih göstermiştir ki, maalesef bu tarz işgallerde çok ciddi sivil itaatsizlik de olur. Durumlar çıkmaza girer. Önümüzdeki hafta ve aylarda Ukrayna halkının yanında olacağız. Artık onlar 30 yıldır bağımsız. Artık ülkelerini kimse ellerinden alamaz. Putin küresel barışı ayakta tutan ülkelere karşı saldırı gerçekleştirmiştir. Putin ve Kremlin'deki müttefiklerinin gerçek yüzünü herkes gördü. Her zaman saldırı isteği vardı. Putin'in imparatorluk kurma isteği var."

"PUTİN'İN NE YAPTIĞINA DAİR BİR FİKRİM YOK"

"Çatışma şu anda artmış durumda. İhtiyaç duyulan birlikler Doğu Avrupa'ya gönderilecektir. Putin'le konuşmaya yönelik hiçbir planım bulunmamakta. Bizim bankalar üzerinde öngördüğümüz yaptırımların SWIFT'ten çok daha ciddi sonuçları olacak."

"(Soru: Putin bir nükleer saldırı tehdidinde mi bulunuyor?) Putin'in ne yaptığına dair bir fikrim yok, tehdidinin ne olduğunu da bilmiyorum. Bizim yaptırımların bazı şeyleri önlemesini görebilmek zaman alacak. Rus halkı Putin'in yaptıklarının sonuçlarının nelere sebep olacağını görecek. Geri adım atacak mı? Bizler ciddi sonuçları olması için çalışacağız."

"Hiç şüphe yok ki ciddi bir nükleer güç bir başka ülkeyi işgal ediyorsa tüm dünyanın cevap vermesi çok normal. Tüm dünyadaki piyasalar buna yanıt verebilirler. Bunun uzun süreceği fikri olası değil. Biz kararlı olduğumuz sürece, yaptırımları uyguladığımız sürece uzun sürmeyecektir."

"Rus tankları, mermileri, füzeleri Ukrayna'da. Yaptırımlar yıkıcı olacak. Yaptırımların uygulanması akabisinde etkisini göreceğiz. Yaptırımların etkisini gördükten sonra ne yapacak? Buna bakacağız. Şu anda güçsüz durumda o yüzden zor bir karar vermek durumunda."

"YAPTIRIM PAKETLERİ İLE EKONOMİK ÖNLEMLER KONUSUNDA ANLAŞTIK"

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada ise "G7 liderleri Rusya’ya sert ve yıkıcı yaptırım paketleri üzerine anlaştı" demişti. Biden Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Bu sabah G7'deki mevkidaşlarımla görüşüp Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'ya yaptığı sebepsiz saldırıyı konuştuk ve Rusya'yı sorumlu tutmak için yıkıcı yaptırım paketleri ile ekonomik önlemler uygulama konusunda anlaştık. Ukrayna'nın cesur halkının yanındayız" ifadelerini kullanmıştı.

Biden, dün yaptığı yazılı açıklamada G7 liderleri ile görüşmesi sonrası Rusya'ya Ukrayna'ya askeri harekatı için ABD ve müttefikleri tarafından uygulanacak yeni yaptırımları duyuracağı bir konuşma yapacağını ifade etmişti.

İNGİLTERE BAŞBAKANI BORİS JOHNSON NE DEMİŞTİ?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’nın karşı karşıya kaldığı durumla ilgili İngiltere ve müttefiklerinin görevinin net olduğunu belirterek, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in diplomatik, politik, ekonomik ve askeri olarak başarısızlığa uğratılması gerektiğini söyledi.

VOA’dan Barış Çimen’in haberine göre, Rusya’nın hava, deniz ve karadan Ukrayna’ya başlattığı harekatın ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “dev yaptırımlar paketi” hazırlığında olduklarını açıkladı.

Televizyonda yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Avrupa kıtasına yönelik “iğrenç ve barbarca bir saldırı” başlattığını söyleyen Johnson, Rusya lideri Putin’i, hiçbir nedeni olmaksızın barışçı bir ülkenin masum halkının üzerine, sayısı belli olmayan füze ve bombalar yağdırmakla suçladı.

Johnson ayrıca Rusya’nın hava, deniz ve karadan topyekün bir işgale doğru gittiğini ve bunu uzaktan seyretmeyeceklerini söyledi.

İngiltere olarak Ukrayna'ya destek sözü veren Johnson, Doğu Avrupa "hakkında çok az şey bildiğimiz uzak diyarlar değildir” dedi.

Yaklaşan çatışmada Rus askerlerinin hayatlarını kaybedecekleri konusunda uyarıda bulunan Johnson, Rus halkının Putin rejiminde “parya durumuna” düşeceğini söyledi.

44 milyonluk kalabalık nüfusuyla Ukrayna’nın halkına ise “özgürlük ateşi gelecek bir kaç aylığına sönükleşse bile, biliyorum ki gelecekte yeniden parlayacak” mesajını verdi.

PUTİN'E "DİKTATÖR" SUÇLAMASI

Johnson, Putin’i “Rusya diktatörü” şeklinde niteleyerek “Ukrayna halkının içindeki özgürlük inancının tankla, bomba ve füzelerle asla bastırılamayacağını” söyledi.

Putin’in, Ukrayna’nın yanında olan devletlere yönelttiği sözlere ilişkin İngiliz halkına da güvence veren Başbakan, hükümetin bu tehditlere karşı ve ülke güvenliği için her şeyi yapacağının sözünü verdi.

Johnson ayrıca Putin’in Ukrayna’ya karşı tutumunu kötü niyetli ve umursamaz olarak niteleyerek, saldırının sadece Ukrayna’ya değil Doğu Avrupa ve dünya çapında demokrasi ve özgürlüğe karşı yapılmış bir saldırı olduğunu kaydetti.

Başbakan Johnson, bu krizin İngiltere’nin hep savunduğu 'özgür, egemen ve bağımsız Avrupa halkının kendi geleceğini seçme hakkı'yla ilgili olduğunu söyledi.