ABD Başkanı Joe Biden, El Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri'nin ABD'nin Afganistan'da yaptığı bir SİHA saldırısıyla öldürüldüğünü duyurdu.

Biden, Osama bin-Ladin'in sağ kolu olan ve ardından radikal İslamcı terör örgütünün başına geçen ez-Zevahiri'nin öldürülmesinin El-Kaide'ye büyük darbe vuracağını söyledi.

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, "Adalet yerini buldu ve bu terör lideri artık yok. Farklı ülkelerin vatandaşları artık acımasız ve kararlı katilden korkmak zorunda değil" dedi.

Birçok yabancı medya organı, CIA'nın yürüttüğü bu operasyonun ABD'nin geçen sene çekilmesine rağmen hala Afganistan'da faaliyet gösterebildiğine dair bir işaret olarak algılanacağını belirtti.

Beyaz Saray yetkililerine göre dünyanın en çok aranan suçlularından el-Zevahiri ve ailesi, başkent Kabil'de bir 'güvenli ev'e taşınmıştı.

el-Zevahiri birkaç kez bu evin balkonunda görüntülendi ve propaganda videoları çekmeye devam etti.

Biden, operasyondan önce ABD istihbaratının Zevahiri'nin evinin bir modelini Beyaz Saray'a getirdiğini ve brifinglerde bunu incelediklerini belirtti.

ABD lideri, operasyon sırasında sivil ölümlerin de engellenmesini için "riskleri minimize ettiklerini" söyledi.

The Guardian'ın aktardığına göre Biden, 'vur emrini' 25 Temmuz'da saat akşam 9.48 sularında verdi. Zevahiri'nin iki Hellfire füzesiyle vurulduğu aktarıldı.

Bir yetkili, saldırı anında el-Zevahiri'nin ailesinin de güvenli evde bulunduğunu ancak hedef alınmadıklarını; operasyondan kurtulmayı başardıklarını bildirdi.