Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Başkan Joe Biden'ın eski başkan Donald Trump'ın evinden çıkarılan gizli belgeler hakkında bilgilendirilmediğini söyledi. Federal savcılar bugün mahkeme dosyasında, Adalet Bakanlığı'nın bu ay Trump'ın evinde yaptığı aramada potansiyel olarak avukat-müvekkil gizliliğine tabi olan "sınırlı" sayıda belge ortaya çıktığını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump'ın görev süresi sona erdikten sonra son derece hassas belgeleri ikametgahına almış olması durumunda, ABD istihbarat biriminin potansiyel ulusal güvenlik risklerini gözden geçirmesinin "uygun" olduğu belirtildi. Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Avril Haines, cuma günü Kongre üyelerine gönderdiği mektupta, dairenin 8 Ağustos'ta Trump'ın Florida’daki konutu Mar-a-Lago’da yapılan arama sırasında ele geçirilenler de dahil olmak üzere belgelerin "sınıflandırma incelemesini kolaylaştırmak" için Adalet Bakanlığı ile birlikte çalıştığını söyledi. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, "Daire başkanı ve istihbarat birimi için bu uygun bir hareket" dedi.

'YASA DIŞI BİR ŞEKİLDE ELİNDE TUTUYORDU'

Adalet Bakanlığı cuma günü, Trump'ın Beyaz Saray kayıtlarını ortadan kaldırmakla ilgili soruşturma yürüttüğünü çünkü Trump'ın istihbarat toplama ve gizli insan kaynakları da dahil olmak üzere, Amerika'nın en yakından saklanan sırları arasında yer alan belgeleri yasa dışı bir şekilde elinde tuttuğuna inandığını açıkladı.

Mektupta Haines, Başkan olarak, ele geçirilenler de dahil olmak üzere "ilgili belgelerin ifşa edilmesinden kaynaklanacak ulusal güvenliğe yönelik potansiyel riske ilişkin istihbarat değerlendirmesine de öncülük edeceğini" söyledi. Ayrıca devam eden cezai soruşturmaya müdahale etmeyi amaçlamadığını söyledi.

BİLGİLERİN SAKLANMASI, DEVLET KAYITLARININ GİZLENMESİ...

ABD Adalet Bakanlığı, geçen hafta, Trump’ın Florida’daki evinde FBI’ın 8 Ağustos’ta yaptığı aramaya dayanak oluşturan gerekçeleri yayınlamıştı. Arama emrini imzalayan yargıcın kararı doğrultusunda büyük ölçüde kalın siyah çizgilerle redakte edilmiş olan ve 11 sayfası da tamamen gizlenmiş olan 38 sayfalık belge, “Hükümet gizli bilgilerin usule aykırı olarak çıkarılması ve izinsiz yerlerde saklanmasının yanı sıra devlet kayıtlarının yasadışı şekilde gizlenmesi ya da çıkarılmasıyla ilgili cezai bir soruşturma yürütmektedir” ifadeleriyle başlıyordu. Belge, Trump açısından hukuki risk teşkil eden cezai soruşturmayla ilgili önemli ayrıntıları ortaya koyuyor.

Arama, Trump'ın 2020 seçimlerini Başkan Joe Biden'a kaptırdıktan sonra Ocak 2021'de görevinden ayrıldığında belgeleri yasa dışı bir şekilde kaldırıp saklamadığı ve Trump'ın soruşturmayı engellemeye çalışıp çalışmadığına ilişkin federal bir soruşturmanın parçasıydı. 2024'te bir kez daha başkanlığa adaylığını koymayı düşünen Cumhuriyetçi Trump, mahkeme tarafından onaylanan aramayı siyasi amaçlı olarak nitelendirdi. 

Kaynak: Amerika'nın Sesi