AKP’lilerin “terörist” sataşmalarına yanıt veren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bize terörist diyenler, asıl teröristtirler. Onlar başkasının topraklarına göz dikenlerdir. Terörizm budur” dedi. 

Meclis Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde HDP ve AKP’liler arasında tartışma yaşandı. Genel Kurul’da söz alan Gergerlioğlu, yaptığı konuşmada çıplak arama işkencesi ve cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin konuşmaları nedeniyle kendisini hedef alan AKP’lilere karşı ikinci kez söz alarak, “Hayatım boyunca insan haklarından yana oldum. Bundan dolayı bana her türlü hakaret, saldırı ve zindanların yolu gösterildi. Yılmadım, boyun eğmedim, baş eğmedim, diz de çökmedim. Ben de partim de kesinlikle diz çökmez. Söylediğim tüm hususlar delilli, ispatlı ve gerçektir” dedi. 

FOTOĞRAFLARLA KONUŞTU 

Özlem Zengin’in “İffetli bir kadın bir yıl susmaz” sözlerini hatırlatan Gergerlioğlu, Nagihan Yüksel’in fotoğrafını göstererek, “Kendisi iffetli bir kadın. Çıplak aramayı duyurduğu için ceza aldı. Ben şimdi sorarım, bu kadın mı iffetsiz, sizin partiniz ve bakanlığınız mı iffetsiz? Bunun cevabını verin. Mehmet Emin Özkan, yıllardır söylüyorum, 84 yaşında perişan bir insan. Bunun neresi yalan. (Devlet Bahçeli ve Kürşat Yılmaz’ın fotoğrafını göstererek) Bu fotoğrafın neresi yalan. Onu cezaevlerinden kurtarmaya çalışanlar, Alaaddin Çakıcıları cezaevinden kurtaranları ifşa etmek mi haksızlıktır. Biz burada bütün bu adaletsizliklerin nedeni olan zulumat bakanına bunları söylüyoruz. Tek birini bile yalanlayamazsınız. A’dan Z’ye söylediğim her şey doğrudur” şeklinde konuştu. 

Daha sonra söz alan Meral Danış Beştaş, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê bitti” açıklaması üzerinden “Kürtler Erdoğan’ı seviyor” sözlerine yanıt verdi. Beştaş, şunları söyledi: “Ne derdiniz var Kobanê ile, daha dün burada Kobanê Kürtlerin kalbidir. Siz Kürt düşmanlığını Kobanê üzerinden büyütüyorsunuz.”

‘ONLAR BAŞKASININ TOPRAKLARINA GÖZ DİKENLERDİR’

Beştaş, konuşması sırasında AKP sıralarından “terörist” söylemlerine şu sözlerle karşılık verdi: “Bize terörist diyenler, asıl teröristtirler. Onlar başkasının topraklarına göz dikenlerdir. Terörizm budur. Erdoğan Kürtleri çok seviyormuş, Kürtler de onları çok seviyormuş. Hadi Amed’e binlerce koruma olmadan dolaşsın. Nasıl bir sevgi? Etrafında etten duvar ören özel timlerle, her türlü kolluk gücüyle gideceksin, sonra Kürtler beni seviyor diyeceksin. Yok öyle bir şey. İktidarın bu döneminde Kürtlerin 90’lı yıllardaki katilleri bile aklanıyor. Hepsi temize çekiliyor. Siz Ehmdê Xanî gibi büyük Kürt bilgesinin bile büstünü kaldıracak kadar Kürtleri seviyorsunuz. 

‘SUÇLAMA YAPANLAR EN BÜYÜK TERÖRİSTTİR’

Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarıyla, sokaklara ‘Demirtaş teröristtir’ yazısı yazanlar da yazdıranlar da bu sıralarda terörizm suçlaması yapanlar da kendileri en büyük teröristtir. Bunu defalarca tekrar ediyorum. Burada terör laflarına karnımız tok. Kobanê bitti diyeceksiniz, orada Kürt halkı diğer halklarla yaşıyor. Sonra Kürtlere düşmanlığımız yok diyeceksiniz.”

Kaynak: MA