Berkin Elvan’ın polis tarafından öldürülmesine ilişkin davanın dördüncü duruşması görüldü. Avukat Çiğdem Karabulut, Elvan’ın öldürüldüğü ana ait görüntülerin iyileştirilmek üzere TÜBİTAK’a gönderildiğini ancak basit efektlerle geçiştirildiğini söyledi. Dava 27 Şubat’a ertelendi.

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi eylemleri sırasında, 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın 4’üncü duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuksuz yargılanan sanık polis Fatih Dalgalı duruşmaya Van’dan SEGBİS ile katılırken, çok sayıda avukat da salonda hazır bulundu.

Elvan ailesinin avukatlarından Çiğdem Akbulut, görüntülerin iyileştirilmesinden sonra hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti.

TÜBİTAK’ın çok basit video efektlerini uygulayarak geçiştirdiğini söyleyen Akbulut, Elvan’ın vurulduğu andan sonraki 18 saniye içerisinde 5 gaz fişeğinin daha aynı doğrultuya sıkıldığını söyledi.

Akbulut, görüntülerde kolu sargılı olanın Fatih Dalgalı olduğunu ve Elvan’ı da vuran polisin kolu sarılı olan polis olduğunu dile getirdi.

Duruşmaya verilen aranın ardından karar açıklandı.

Buna göre tanıklar Cahit Turhan, Celal Büyük ve Cemal Aksoy’un hakkında zorla getirme emri düzenlenmesine karar veren heyet, sanık Fatih Dalgalı ile birlikte görev yapan Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nün 9. Birlik Amirliği 62971 j gruptaki görevli 20 personelin hazır edilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına, bu tanıkların il dışında görevli olmaları halinde çağrılan tanık sayısı da dikkate alınarak SEGBİS’li talimat yazılmasına, talimat yazılacak olan mahkemelere görüntü kayıtlarının da gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme Başkanı ayrıca “Suçlamaya esas teşkil eden TOMA görüntüleri ile ilgili TÜBİTAK tarafından iyileştirme yapılmayan görüntünün saati olarak 13:46:40 ile 13:47:00 arasındaki bölümünün TÜBİTAK’tan önceki yazımız doğrultusunda görüntü iyileştirmesinin istenmesine, ardından ise görüntülerin Jandarma Kriminal Bürosuna gönderilerek, görüntülerde ZET silahı kullananlar arasında sanık Dalgalı’nın olup olmadığının tespit edilmesi”ne karar verdi.

Duruşma 27 Şubat 2018’e erteledi.

BUGÜN BİR KURŞUN DAHA BİZE SIKTILAR

Duruşma sonrası adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, katilin daha dışarda olduğunu ve sanık Dalgalı’nın tutuklanması gerektiğini söyledi.

Bunun Elvan davası değil tüm çocukların davası olduğunu kaydeden Elvan, “Nasıl ki siyasi bir el varsa bu davanın üzerinde halkın desteği olması gerekiyor. 27 Şubat’ta katili içeri tıkmalıyız” dedi.

Anne Gülsüm Elvan ise “Bugün bir kurşun daha bize sıktılar” ifadesini kullandı.

İsrail askerlerinin gözlerini bağlayarak gözaltına aldığı Filistinli Fevzi Cuneydi isimli çocuğu hatırlatan Elvan, “Evet, hiç birimiz bu olayın yaşanmasını istemiyoruz ama benim çocuğumda 14 yaşındaydı. Kendi ülkesinde katledilen çocukları bir dönüp görsün. Ondan sonra oraya buraya söylensinler” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Karınca