Oyuncu Beren Saat, Fransız gazetesi Le Figaro'ya İstanbul'da bir röportaj verdi.

Reyhan Atay imzalı röportajda Beren Saat, Türkiye'de feminizm konusuna ve #MeToo hareketine değindi.

Saat, "Türkiye'de feminizm gibi 'izm' ile biten kelimelerden korkuluyor. Çocukları olan arkadaşlarıma ‘Eğer ülkenin huzuruna katkı sağlamak istiyorsanız çocuklarınızı feminist yetiştirin. Feminizmden korkmayın’ diyorum" ifadelerini kullandı.

‘Fatmagül'ün Suçu Ne’ dizisinin baş karakteri olan Saat’e, dizideki cinsel saldırı sahnesinde yaşadığı zorluklar da soruldu. Saat, şu yanıtı verdi:

"Sahnenin öncesinde ve sonrasında bir psikoanalist tarafından takip edildik. Bana ‘Sahneyi, karnına bir bıçak darbesi gibi düşün’ demişti. O korkunç sahnenin çekilmesi iki gün sürdü. Sinirlerimin bozulup ağladığım zamanlar oldu. Tek dileğim kolumu ve dizimi gerçekten acıtan sahnenin çekiminin bitmesiydi."

Amerikalı ünlü yapımcı Harvey Weinstein'a yönelik taciz ve tecavüz suçlamalarını takiben ortaya çıkan #MeToo hareketiyle ilgili ise şunları söyledi:

“Tüm o kadınların dayanışmasına hayranım. Birkaç yıl önce psikoloji öğrencisi Özgecan'ın ölümüyle benzer bir hareketi Türkiye'de de yaşadık. Benzeri görülmemiş bu barbarlığın ardından bu genç kız hakkında yazmaya ve gösterilere katılmaya karar verdim. Ardından yavaş yavaş kendi deneyimlerimden sosyal medyada bahsetmeye başladım: Bir TV yöneticisinin cinsel tacizde bulunmuş olması veya setlerde benimle eğlenmek isteyen aktörlerin yaptığı manevralar. İtirafımdan sonra fark ettim ki birçok kadının dili çözüldü ve ‘Ben de mağdurum’ demeye başladılar. Dünyadaki kadınların hareketi beni onurlandırıyor ve en önemlisi de sonucu: Kadınların bir araya gelmesi, tüm bu direnişin birlikte projelere öncülük etmesi. Sonunda eşitliği tadacağımızı da umuyorum."