Ankara Büyükşehir Belediyesi, önceki dönem belediye başkanı Melih Gökçek döneminde Çam Grup adlı şirkete verilen 7 milyon 375 bin euro tutarındaki "15 adet teleskopik döner loader (yükleyici) alımı" işinde usulsüzlükler olduğunu belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Gökçek döneminde alınan ve suç duyurusuna konu olan araçların büyük bir kısmının yazılım ve diğer arızalar nedeniyle kullanılamadığı ve atıl durumda olduğu öğrenildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELKA'nın 2015 yılında, 7 milyon 375 bin euro tutarındaki 15 adet "teleskopik döner loader (yükleyici)" aracı alımını inceleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri usulsüzlük tespit etti. Alınan 15 aracın, BELKA şirketinin ana faaliyet konusu içinde "ihtiyaç duyulan mallardan olmamasına rağmen" ana faaliyet konusu mal ve hizmet alımı olarak gösterildiği ve uygunsuz şekilde Kamu ihale Kanunu'nun 3/g kapsamında sayılarak, kamu ihale mevzuatına tabi olmaksızın ve hiçbir usul ve esasa bağlı kalınmaksızın alımının yapıldığı ortaya çıktı.

2015'te alınan araçların büyük bir bölümünün yazılımlarının satıcı firma tarafından özellikle kilitlenerek kullanılmak istense dahi kullanım dışı tutulduğu da ortaya çıktı. Yazılımın tam olarak çalıştırılamaması ve diğer arızalar sebebiyle araçların büyük kısmı uzun süre otoparkta bekletildi. Garanti süreci içerisinde bu arızaların tamirinin "muhatabın İtalyan üretici firma olduğu" gerekçe gösterilerek yapılmadığı ve garanti süresinin dolduğu belirtildi. 

BELKA'nın yeni yönetimi, ihaleyi alan Çam grup yetkilileri ile dönemin BELKA yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanma suçu işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

Kaynak: Gazete Duvar