Yaklaşık on yıl önce kurulan Sinop Bektaşağa Kadın Derneği hem kadınlarla dayanışma içinde oluyor hem de sosyal kültürel faaliyetler yürütüyor. Bu faaliyetlerden biri de amatör tiyatro topluluğu.

İki yıl önce “Kadın Sığınağı” oyunu ile İstanbullu tiyatro izleyicilerinin karşısına çıkan Sinop Bektaşağa Köyü kadınları bu kez yeni bir oyun ile yeniden İstanbul yollarına düşüyor.  Aristofanes’ten uyarlanan  “Kadınlar Mecliste” isimli oyunu Mine Batur yönetiyor. Antik Yunan döneminde bir grup kadının meclisi ele geçirmesini mizahi bir dille anlatıldığı oyunda on kadın iki erkek rol alıyor.

Bektasaga-Koyu-1

Tarladan, ahırdan ev işlerinden kalan zamanda biraraya gelip provalar yapan 20 yaşından 80 yaşına kadar kadınların rol aldığı oyunla ilgili konuşan Bektaşağa Kadın Derneği başkanı Can Ergün şunları söyledi:   “Antik Yunan’da kadınlar yok sayılıyor, vatandaş bile kabul edilmiyordu. Erkekler de ülkeyi para ile yönetiliyor ve başka bir iş yapmıyorlardı. Bu durum kadınların canına tak ediyor yönetimi ele geçirelim diyorlar. Ve erkek kılığına girip meclisi basıyor, kent yönetimini ele geçiriyorlar. Bektaşağa Kadın Derneği olarak kadın konularını işlemek istiyoruz. Bir araya geldiğimizde de kadın meselelerini konuşuyoruz. Şu anda da baktığımız zaman ne iş yaşamında ne de politikada kadın yönetici yok denecek kadar az. Kadınların olmamasının nedeni sorgulansın istiyoruz.”

Bektasaga-Koyu-3

İstanbul’da dört yerde oyunlarını sahneleyecek kadınların bir sonraki istikameti ise Alanya. Bektaşağa Köyü kadınları Alanya’da da iki yerde oyunlarını sahneleyecek.

Kadınlar Mecliste oyununun İstanbul turne takvimi şöyle:

23 Mayıs Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi Saat: 20.30

24 Mayıs Sefaköy Kültür Merkezi Saat: 20.30

25 Mayıs Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi Saat 20.30

26 Mayıs Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi Saat 20.30

Oyunun davetiyeleri ve iletişim için: Can Ergün: 0 505 819 51 58

Bektasaga-Koyu-4