Gazeteci İnan Ketenciler’in 23 Haziran 2019 tarihinde bekçilerin vatandaşa yönelik kötü muamelesini videoya çekip Twitter’dan paylaşması gerekçe gösterilerek “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savunmanlığını MLSA’nın üstlendiği gazeteci İnan Ketenciler ile birlikte avukatları Zelal Pelin Doğan ve Erselan Aktan duruşma salonunda hazır bulundu.

MLSA Turkey'in aktardığına göre; Şikayetçi bekçilerden Faruk Alireisoğlu’nun da katıldığı duruşma, ifadelerin okunmasıyla başladı. Gözaltı sürecine ilişkin konuşmak isteyen Ketenciler’e hâkim “Gözaltı süreci bizi ilgilendirmiyor bu konuda savcılığa şikayette bulunursun” dedi.

“GAZETECİ OLARAK KÖTÜ MUAMELEYİ GÖRÜNTÜLEDİM”

Suçlamaları kabul etmediğini belirten Ketenciler, “Restoranda bulunan garsona kötü muamele yapılması üzerine bir gazeteci olarak haber değeri olduğunu düşündüğüm için videoya çektim ve Twitter’da paylaştım. Daha sonra mekan sahibinin ricası üzerine görüntüleri sildim,” diye konuştu.

Avukat Zelal Pelin Doğan, suçun unsurlarının oluşmadığını ifade ederek “Bekçilerin yaptığı hukuka aykırı eylemler bilirkişi raporu ile sabittir, bekçilerin o dönemde üst arama yetkisi de yoktur. Müvekkil gazeteci olması sebebiyle kamusal bir tartışma başlatmıştır” dedi.

Şikayetçi bekçilerden Faruk Alireisoğlu da önceki ifadesinin geçerli olduğunu ve şikayetinin devam ettiğini  ifade etti.

Savunmaların ardından mahkeme, suçun ön ödemelik suçlardan olduğu anlaşıldığından 1 ay hapis cezası karşılığı olan 600 TL ön ödeme tutarı belirleyerek, yargılama gideri ile birlikte 676 TL tutan meblağ 10 gün içinde ödendiği takdirde davanın düşmesine karar verdi.

Gazeteci Ketenciler eğer bu ödemeyi yapmazsa yargılamaya 8 Ekim 2020 tarihinde devam edilecek.