Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Prag ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Silahlar bıraktırılmadan, bırakılmadan bizim bölücü terör örgütüyle mücadeleyi kesmemiz söz konusu değil. Siyasi uzantılarıyla da müzakereleri yapabileceğimizi söyledik. İmralı'nın mesajlarının çok önemli olduğunu görüyoruz” dediği saatlerde Viranşehir’de Öcalan lehine slogan atıldığı gerekçesiyle halkın ve BDP’li milletvekillerinin üzerine gaz bombaları atıldı. PKK’nin silah bırakması amaçlanırken çaresiz kalan BDP’li bir milletvekilinin silaha sarılmak zorunda kaldığı görüldü.

BDP’nin yasal mitingine yine çok sert müdahalede bulunuldu ve milletvekillerinin de içinde bulunduğu grup gaz bombalarının içinde kaldı. Milletvekillerinin polisi uyarmasına rağmen artarda gaz bombası atılmaya devam edilince BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici polislere silah çekiyordu ki kendini son anda kontrol etti.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 5 kişinin gözaltına alındığı gerginlik sırasında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, gaz bombası kullanan polislerin üzerine 'Şerefsiz' diyerek yürüdü ve 'Vururum atanı' diyerek silah çekme girişiminde bulundu.

Viranşehir'de, Suriye'deki Kürtler'e destek için düzenlenen etkinlikte PKK lehine slogan atıldığı bahanesiyle gruba müdahale eden polisler ile BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici arasındaki diyalog kameralar tarafından da kaydedildi. Görüntülerde müdahale sırasında gazdan kendisi de etkilenen BDP'li Binici, polislerin yanına gelerek, "Ne diye atıyorsunuz. Bekle bekle. Milletvekili olarak buradayım. Hangi şerefsiz attı" dedi. Milletvekili İbrahim Binici'nin "Vururum atanı" dedikten sonra elini beline götürdüğü görüldü.

Kitlenin üzerine gaz bombaları atılınca BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, polislerin doğru yürüyerek uyarıda bulundu ancak polisler daha çok bomba atmaya başladı. Bunun üzerine Binici belindeki silahı tutarak polislere silah çekme girişiminde bulundu, ancak kendini kontrol etmeyi başararak gerilimin büyümemesi için geri çekildi.

KIŞANAK'TAN POLİSLERE TEPKİ

Gerginliğin ardından Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, polislerin müdahalesine tepki gösterdi. Olanların 'kışkırtma' ve 'faşizan uygulama' olduğunu ifade eden Kışanak şöyle konuştu:

"İçişleri Bakanlığı bize 'Partiniz gidip bu etkinliği yapabilir' diyor. Etkinlikte sıkıntı yaşanmayacağı sözüne rağmen bugün burada faşizan bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. BDP parlamentoda bulunan 4 partiden biridir. Amfi tiyatroda konuşma yapılan bir etkinlikte doğrudan insanlar hedef alınarak saldırı yapıldı. Bu bir kışkırtma, faşizan uygulamadır. AKP hükümeti çıkıp Başbakan ve İçişleri Bakanı çıkıp bunu bize izah edecekler. Burada bu polisler, kimin emri ile insanları doğrudan hedef alarak saldırı yapılıyor. Biz köle miyiz, onlar da sömürgeci midir? Esad'ın yaptığı saldırıdan beter bir saldırı ile halkın üzerine geldiler. Direkt biz milletvekillerini hedef alarak sıkmaya başladılar. Burada benim şoförüm yaralandı. Başbakan açıkça çıkıp bu saldırıyı bize izah etsin."