Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararının ardından tutuklu milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın avukatlarının tahliye başvurusunu değerlendiren Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 3 milletvekilinin tahliyesine karar verdi.

AYM, BDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş hakkında vermiş olduğu kararında "Tutukluluğun makul süreyi aştığı" iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 67. maddesinin birinci fıkrasıyla bağlantılı olarak 19. maddesinin 7'nci fıkrasının ihlal edildiği ve "Seçilme hakkının ihlal" edildiği iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 19. maddesinin 7'nci fıkrasıyla bağlantılı olarak 67. maddesinin 1'inci fıkrasının ihlal edildiğine oy birliği ile karar vermişti. AYM ayrıca vekillere 5 bin TL ödenmesine kararlaştırmıştı.

Tutuklu milletvekillerinin başvurusunu değerlendiren 6. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı bugün savcılığa gönderdi. Savcılık dosya üzerinde hazırladığı mütalaasında 3 milletvekilinin tahliye edilmesi yönünde görüş bildirmişti.

Savcının talebini de değerlendiren mahkeme heyeti 3 milletvekili için oy birliği ile tahliye kararı verdi. Milletvekillerinin ilerleyen saatlerde serbest bırakılmaları bekleniyor.

DÜN DE 2 VEKİL TAHLİYE EDİLMİŞTİ

BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar üzerine dün cezaevinden tahliye edilmişlerdi.