Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Ankara İl Başkanlığı'nda gündemdeki konulara dair basın toplantısı düzenledi.

Destici, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı yorumladı. BBP olarak iki kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını ancak başvurularının kabul edilmediğini hatırlatan Destici, o dönem bu kararları birer hak ihlali olarak gördüklerini ve eleştirdiklerini belirtti.
 
Anayasa Mahkemesi kararlarının eleştirilebileceğini ancak tanımıyorum veya uymuyorum boyutuna gelmemesi gerektiğini belirterek "Bu devletin vermiş olduğu anayasal kurumların kararlarına, en üst mahkemenin verdiği karara Cumhurbaşkanı uymazsa kimin uyması beklenir acaba" diye konuştu.
 
İKTİDARA YAKIN MEDYAYA YÜKLENDİ
 
"Mahkeme üyelerinin çoğunluğuyla ilgili karalayıcı, iftira boyutuna ulaşan, suçlayıcı bir takım yaftaların yapıştırıldığı yazıların yazılması, haberlerin yapılması, kamuoyu algısı oluşturulmaya çalışılması ise tamamen yanlıştır, ahlaki değildir, doğru değildir ve bu maalesef hukuk sistemimize de, hukuka güvene de, Anayasa Mahkemesi'ne de büyük darbe indirecektir."
 
HİÇ SUÇU KABUL ETMİYOR
 
"Eğer kurumlarda bir yanlışlık varsa, 14 yıldır siz iktidarsınız. Düzeltseydiniz. Bu mahkeme üyelerinin çoğunu siz atadınız. Sizin iktidarınız atadı. A kişisi, B kişisi, sizin seçtiğiniz Cumhurbaşkanları atadı. Başkaları atamadı. Ortada bir yanlış varsa sizin yanlışınız. Zaten bu iktidarın en büyük özelliklerinden bir tanesi de şu; 14 yıllık iktidar, her şeyi kendi yaptı, ama hiç suçu kabul etmiyor. Ya kardeşim bu kadar yanlış ortadayken, ben iktidarı değil de kimi eleştireceğim. 14 yıldır iktidarda sizsiniz. Bu ülkedeki işsizliğinde sorumlusu sizsiniz, yoksulluğun da sorumlusu sizsiniz, terörün de sorumlusu sizsiniz, dış politikadaki hataların sorumlusu da sizsiniz. Bu ülke hala darbe anayasasıyla yönetiliyorsa onun da vebali ve sorumluluğu sizde."