Avrupa ülkelerinin, Suriye ve Irak'taki cihatçı gruplara katılımları önlemek amacıyla havalimanlarında aldığı sıkı güvenlik önlemleri yüzünden "cihat yolcuları" yeni yöntemler arıyor.

Yusuf Özkan'ın BBC'de yer alan haberine göre daha önceleri hava yolu ile Türkiye üzerinden IŞİD ve El Nusra'ya katılan kişiler şimdi kara ve demir yoluna yöneldi.

Habere göre Macaristan'da yakalanan Hollanda uyruklu bir genç kız, cihat yanlılarının yeni güzergahını da ortaya çıkardı. Savcılık açıklamasına göre, yakalanan 16 yaşındaki genç kız Hollanda'nın Tilburg kentinde yaşıyor. Fas kökenli bir ailenin kızı olan zanlı, sahte belgelerle tren yolculuğu yapıyordu.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den, trenle Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a geçmek isteyen genç kız, sınırda, 'terörle mücadele' timi tarafından yakalandı.

Hollanda makamları, hafta başında genç kızın kayıp olduğunu ve Suriye'ye gitmek için yola çıkmış alabileceğini belirterek, Avrupa polisini uyarmıştı.
Macaristan polisi, hakında "kayıp ihbarı" yapılan kız çocuğunun şüpheli hareketleri nedeniyle yakalandığını bildirdi. Savcılık, genç kızla ilgili soruşturma başlattı.

Avrupa Birliği ülkelerinin, "cihat yolcularına" karşı hava limanları dışında kara yolu ve trenlerde de kontrolleri yoğunlaştırdığı belirtiliyor.