Ukrayna'ya İHA satan Selçuk ve Haluk Bayraktar kardeşler açıklamalarda bulundu. Haluk Bayraktar, "Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız. Şu anda tüm desteğimiz Ukrayna'ya çünkü haksız, saldırgan ve savunulamaz bir saldırıyla karşı karşıyalar" dedi.

BBC'den Dzhafer Umerov ve Tatiana Yanutsevich'le görüşme yapan Bayraktar kardeşler, "Bizim Ukrayna ile işbirliğimize hiçbir şey gölge düşüremez" diye konuştu.

Bayraktar kardeşlerle İstanbul'un uzak bir mahallesindeki ofislerinde buluşan gazeteciler ofisi, "Bina ve çevresi dünya çapında savaşların karakterini değiştiren askeri amaçlı dronelar yapan bir şirketten çok bir Batı üniversitesinin kampüsünü andırıyor" diye anlattı.

Haberde Selçuk Bayraktar'ın Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini 'haksız ve hukuksuz bir savaş' diye tanımladığı belirtildi.

Bayraktar kardeşlerin Ukrayna'yı açıkça desteklediği aktarılan haberden bazı bölümler şöyle:

"Bayraktar'ın Ukraynalılar için bir özgürlük simgesi haline gelmesinin nasıl hissettirdiğini sorduğumuzda ise Haluk, geliştirdikleri teknolojinin Ukrayna'nın bağımsızlık mücadelesine destek olmasından gurur duyduğunu söylüyor.

Haluk Ukrayna'nın özgür bir dünya için savaştığını belirtirken Selçuk ise Rus işgalini "haksız ve yasa dışı" olarak niteliyor, Ukraynalıların onurlu bir halk olduğunu ekliyor.

(...)

İHA'ların ne zaman, nerede kullanılacağına karar verenin Ukrayna ordusu olduğunu belirten Haluk, "Bizim sistemlerimiz Rus hava savunma sistemlerini ve zırhlılarını yok ettiği için Rus medyasında bizi karalayan pek çok yazı çıkıyor. Ama nihayetinde biz teknoloji sağlayan bir şirketiz" diyor.

"Moskova size büyük paralar teklif ederse onlara da Bayraktar satar mısınız?" diye soruyoruz.

"Bizim işimizin temeli hiçbir zaman para ve maddiyat olmadı" diyor ve ekliyor:

"Ukrayna ile dostluk ve işbirliğimiz eskiye gidiyor.

"Gerçek şu ki Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız.

"Şu anda tüm desteğimiz Ukrayna'ya çünkü haksız, saldırgan ve savunulamaz bir saldırıyla karşı karşıyalar.

"Bizim Ukrayna ile işbirliğimize hiçbir şey gölge düşüremez, ne kadar para teklif ederlerse etsinler.

'BİZİM POZİSYONUMUZ NET'

Söyleşimizin olduğu gün Putin'in Erdoğan'a, Türkiye'den İHA satın almak istediğini söylediğine dair haberler basında yer almıştı.

Şirketin basın birimi, Haluk Bayraktar'a söyleşide 'Putin' dememe, onun yerine Rusya'dan bahsetme tavsiyesi verdi.

Selçuk Bayraktar ise bunun devletin karar vereceği bir konu olduğunu söyleyerek yorum yapmaktan kaçındı.

Fakat Haluk Bayraktar'ın söyledikleri, en azından Ukrayna'nın işgali sürerken Rusya ile işbirliği olmayacağını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Hangi ülkelere satış yapılacağına nasıl karar verdiklerini sorduğumuzda ise Haluk Bayraktar, devletle ortak karar verdiklerini söylüyor.

Fakat son kararı Ankara alıyor gibi gözüküyor. Buna jeopolitik çıkarlarına göre karar veriyor.

Moskova'nın İran yapımı Şahit 129 modeline ilgi duyduğu da biliniyor.

Selçuk Bayraktar, bu modelin teknik özelliklerini bilmediğini söylerken Bayraktar'ın sınıfının en iyisi olduğunu vurguluyor:

"Kendisini savaşta böylesine kanıtlamış başka bir İHA yok."