Batman Üniversitesi'nin Batı Raman Yerleşkesi’nde bulunan KYK yurdunda öğrenciler, dün gece saatlerinde yurt yemeklerini protesto etti.

Öğrenciler, yemek fiyatlarının 13 TL'den 17 TL'ye yükseltilmesine rağmen hijyenik olmadığını, pahalıya satıldığını, iftar saatlerinde az personel çalıştırılması nedeniyle saatlerce kuyrukta bekletildiklerini söyledi. Taleplerini dile getirmek için idari yetkililer ile görüşmek isteyen öğrencileri yurdun güvenliği "talimat var" diyerek binaya almadı. Öğrenciler "yönetim istifa" sloganları atarken yerleşkeye jandarma ekipleri geldi.

‘YEMEKLER DÜZGÜN ÇIKMIYOR’

Metin Yoksu'nun Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, öğrencilerin görüşme talepleri, kısa bir süre sonra kabul edildi. Ardından yurdun konferans salonuna giren öğrenciler, yetkililere toplu halde görüştü. Taleplerini sözlü olarak dile getiren öğrenciler burada yaşananları kendi cep telefonları ile kayda aldı. Videoda yönetimine tepkisini gösteren bir öğrenci "En verimli çalışanlarınızı işten çıkardınız. Yemekler düzgün çıkmıyor. Her seferinde aç kalıyoruz. Kimse bizi muhatap almıyor. Daha dün akşam geldik, şikayet ettik, bugün de aynı sorunu yaşıyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi.

TALEPLER YAZILI TESLİM EDİLDİ

Taleplerini yazılı olarak da yönetimine ileten öğrencilere durumun düzeltileceği sözlerinin ardından öğrenciler eylemlerine son verdi. Yazılı taleplerini öğrenciler şu şekilde sıraladı: Yemeklerin sıcak olması, iftar saatinde daha fazla personel ile hizmet verilmesi iki ayrı noktadan servis edilmesi, tarihi geçmiş ürünlerin kullanılmaması, kantin fiyatlarının azaltılması, yeterli ve düzenli proteinin sağlanması, bayat ekmek yerine taze ekmek getirilmesi, yemeklerin hijyenik olması ve dağıtım sırasında eldiven bone takılması ve şikayetlerinin dikkate alınması.