Başörtülü avukat Zübeyde Kamalak'ı duruşmaya almayan Ankara 1. Aile Mahkemesi yargıcı için 'yer değiştirme' cezası talep edildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişleri, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmadığı dönemde avukat Zübeyde Kamalak'ı "başörtülü" olduğu gerekçesiyle duruşmaya almayan Ankara 11. Aile Mahkemesi hakimi Mustafa Karadağ hakkındaki raporu tamamladı.

Karadağ, bir boşanma davasının 6 Haziran 2013'de yapılan duruşmasında, davalı kadının avukatlığını üstlenen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın eşi Zübeyde Kamalak'ın başörtüsü ile duruşmaya girmesine izin vermedi.

Karadağ, bu kararına gerekçe olarak "Avukatların da kamu görevlisi olduğunu, bu nedenle kılık kıyafet düzenlemesine uymak zorunda olduklarını" belirtti.

Kamalak Karadağ'ı HSYK'ya şikayet etti. HSYK 3. Dairesi de hakim hakkında disiplin soruşturması başlattı.

DANIŞTAY HATIRLATMASI

Müfettişler raporu 3. Daire’ye sundu. Raporda Danıştay’ın başörtüsü ile çekilmiş fotoğrafların avukat kimliklerinde kullanılabileceğine ilişkin kararı hatırlatılarak şöyle denildi:

“Yürütmeyi durdurmaya konu kararın, avukatların duruşma salonlarına ifa ettikleri görevleri sırasında da uygulanması gerektiği halde incelemeye konu dosyada ilgili hakim duruşmayı ertelemiş, adalet hizmetinin zamanında yerine getirilmesini geciktirmiştir. Vatan Gazetesi'nin haberine göre Ankara Adliyesinde avukatlar başörtülü olarak duruşmalara katıldıkları, uygulamanın bu yönde yerleşip baro tarafında da aksine bir işlem tesis edildiğine dair beyan ve bilginin bulunmadığı öğrenilmiştir.”

“İlgilinin şikayetçi davalı vekilinin başının kapalı olması gerekçe göstererek duruşmayı erteleme ve davalı asile yukarıda zikredildiği şekilde söz sarf etmesinin yargılamanın sürekliliği ilkesine, hukuka ve insan haklarına aykırı olduğu kanaatine ulaşılmış; ancak sabit olan eylemlerin kovuşturmayı gerektirecek mahiyette olmadığı değerlendirilmiştir.”

‘BENİ DÜŞMAN TAYİN ETTİLER’

Raporun HSYK 3. Dairesi’ne sunulmasının ardından Karadağ’dan savunması istendi.

Daire önümüzdeki günlerde kararını verecek.

Hakim Karadağ ise adil yargılanma koşullarının sağlanması ve etkin savunmanın yapılabilmesi için soruşturmaya esas alınan belge ve bilgilerin kendilerine verilmesi istediklerini belirterek, “Fakat HSYK hala bu belgeleri vermiyor. Savunma hakkımızı kullanmamızı engelliyor. Kendilerine bir düşman tayin ettiler, yenip rahatlamak istiyorlar” dedi. (Timetürk)